Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013

Το πάλεψε άλλα.....

Κύπελλο Ελλάδος : Αναγέννηση- Αιγινιακός 2-2 κ.α.  2-3 παράταση

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν μοιρασμένο με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ελαφρά υπεροχή. Στην επανάληψη η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο όμως η αποβολή του Τσιάμη στο 59΄άλλαξε τους συσχετισμούς με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, όμως μετά το 1-2 και παρότι με 10 οι γηπεδούχοι να πιέζουν και να φτάνουν στην ισοφάριση.
Το 2-2 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν για τα 30ʼ της παράτασης.
Στην παράταση οι γηπεδούχοι κράτησαν μέχρι το 125ʼ όμως εκεί ένα μακρινό σουτ στοίχησε από τους θεατές το δικαίωμα να δούνε πέναλτι.
Σε γενική εικόνα παρά τα 5 γκολ το παιχνίδι ήταν μέτριο με τις 2 ομάδες να έχουν αρκετά κενά αμυντικά (γιαυτό τα 5 γκολ), η τοπική Αναγέννηση Γιαννιτσών παρά τις σημαντικές της ελλείψεις 5 παίκτες  και παίζοντας με 10 σε σημαντικό μέρος του αγώνα άφησε ελπίδες για κάτι καλύτερο στην συνέχεια.
Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 500 οπαδοί των 2 ομάδων

Φάσεις και γκολ
Στο 7ʼ ο Μοσχάκης με δυνατό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Χαρμάνα θα στείλει την μπάλα στο γόμα της εστίας του Τόλιου κάνοντας το 1-0
Στο 8ʼ ο Μιλόσκοβιτς απάντησε και με ατομική ενεργεία και σουτ  ισοφάρισε σε 1-1.
20ʼ Κεφαλιά  του Σικιμιτς μετά από σέντρα  του Μητροφ η μπάλα πέρασε σύριζα πάνω από τα δοκάρια του Καραογλανίδη.
Στο 37ʼ πάσα του Μοσχάκη στον Ιβανίδη το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
Στο 52ʼ σέντρα Μοσχάκη κεφαλιά  Μπαξεβάνου από κοντά κόρνερ.
Στο 69ʼ ο Καρακατσάνης με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-2.
78ʼ ο Γιανκουλίτζα με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.
Στο 89ʼ μακρινό σουτ του Πετκάκη, εκτός θέσης ο Καραογλανίδης και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των Γιαννιτσών.
Στο 10ʼ της παράτασης σουτ του Σικιμιτς απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καραογλανίδης.
Στο 22ʼ της παράτασης ο Γιανκουλιζα μόνος σούταρε άουτ.
Στο 115ʼ σουτ έξω από την περιοχη του Ζουρκο γκολ 2-3 για τον Αιγινιακό
Διαιτητής :Αγγελάκης Θεσσαλονίκης
Κίτρινη: Χαρμάνας, Μητροφ,  Δήμου, Καραογλανίδης, Ζούρκο, Μωυσιάδης.
Κόκκινη : 59ʼ  Τσιάμης (2η κίτρινη)
Αναγέννηση Γιαννιτσών(Αλεξίου) : Καραογανίδης, Λαμπάκης, κουρουπής, Παλάσκας, Τσιάμης, Μπαξεβάνος(73ʼ Σαρρός), Ιβανίδης, Γιανκουλίζα,  καράμπέλας(67ʼ Σιδηρόπουλος),  Μοσχάκης,  Χαρμάνας (64ʼ Χατζόγλου),
Αιγινιάκος (Χατζάρας): Τόλιος, Πετκάκης, Παζιτζόγλου, Σαμαράς, Δήμου, Χατζής(95ʼ Μωυσιάδης), Ζουρκος, Γκατζολάρη (46ʼ φαμπίνιο), Μιλόσκοβιτς, Μητροφ(62ʼΣαμαράς), Σικιμιτς