Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

ΦΟ Αριδαίας - ΓΑΣ Κορινός 72-64

Σπουδαία νίκη πέτυχε το Σάββατο  ο ΦΟΑ για τη 13η αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ επί του Κορινού, εδραιώνοντας τη θέση του στην τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο ΦΟΑ αγωνίστηκε με πολλά προβλήματα στο χθεσινό παιχνίδι με κυριότερο την απουσία του Μακρόπουλου και την παρουσία μόνο εφτά παικτών.

Στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισαν οι καλές άμυνες από τις δύο ομάδες, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο (16-16) και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει το ΦΟΑ μπροστά με τρεις (33-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι συνεχείς διακοπές λόγω διαμαρτυριών από τον πάγκο του Κορινού χάλασε το ρυθμό του παιχνιδιού με τον ΦΟΑ παρ'όλα αυτά να κρατάει μικρό προβάδισμα 5 πόντων (51-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΦΟΑ παίζοντας κυριολεκτικά άμυνα για σεμινάριο και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Τοπαλίδη και Υφαντίδη έχτισαν μια διαφορά 10 πόντων την οποία κράτησαν ως το τέλος δίνοντας μια πολύ σημαντική για τη συνέχεια νίκη στην ομάδα τους.

Αρνητική εντύπωση προκάλεσε η κίνηση της ομάδας του Κορινού να προβεί σε ένσταση μετά το τέλος του αγώνα επειδή ο αθλητής της ομάδας του ΦΟΑ Χαραλαμπίδης φορούσε άλλο νούμερο στην πάνω και άλλο στην κάτω στολή ενώ είχαν ενημερωθεί όλοι από την αρχή όπως φαίνεται στο φύλλο αγώνα με ποιον από τους δύο αριθμούς αγωνιζόταν.

Αναλυτικά η ένσταση της ομάδας του Κορινού όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνος:

"Η Β' ΟΜΑΔΑ ΓΑΣ ΚΟΡΙΝΟΥ ΠΙΕΡΙΑΣ ενίσταται επί του αγώνος διότι στο φύλλο αγώνος ήταν δηλωμένος ο αθλητής που ήταν γραμμένος στο φύλλο αγώνος με το νούμερο 13, αγωνιζόταν με το νούμερο 8, το οποίο είναι παράβαση κανονισμού. Οι διαιτητές δεν έλεγξαν τις εμφανίσεις της Α' ΟΜΑΔΑΣ με το αν αντιστοιχούν στο φύλλο αγώνος. Διακόπηκε το παιχνίδι πάνω από 3 φορές στο 4ο,8ο και 14ο λεπτό αφού υποδείχθηκε από την ομάδα μας το συγκεκριμένο."

Για τους νικητές που πήραν άριστα όλοι στην άμυνα ξεχώρισαν οι Τοπαλίδης και Υφαντίδης που ήταν πραγματικά ασταμάτητοι στην επίθεση, ενώ για τους ηττημένους σε καλή μέρα βρέθηκαν Παπαμιχαήλ και Ντινόπουλος.

Δύσκολο έργο είχε το δίδυμο Κορδάλη-Αρβανίτη που παρά τα συνεχή παράπονα των φιλοξενούμενων σε κάθε φάση κατάφεραν να το διαχειριστούν ως το τέλος.

Το επόμενο Σάββατο (18/11) ο ΦΟΑ αγωνίζεται στην έδρα του Μ.Αλέξανδρου Πολυκάστρου.

IMG_0474IMG_0475IMG_0486IMG_0487IMG_0489IMG_0499IMG_0500IMG_0503IMG_0509IMG_0511IMG_0514IMG_0520
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A(16-16), B(33-30), Γ(51-46), Δ(72-64)

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Λούσης): Toπαλίδης 19, Τζανής 3, Υφαντίδης 23, Μπεγλόπουλος 5, Παπαβραάμ 7, Αβραμίδης 11(2), Χαραλαμπίδης 4.

ΓΑΣ ΚΟΡΙΝΟΣ (Χρυσίδης): Koτσίμπελης 7, Κωστόπουλος, Κουρκούτας 13(3), Τσιάμης, Ντινόπουλος 15(3), Βαφόπουλος 12, Αθανασιάδης, Παπαμιχαήλ 17, Ευαγγελόπουλος, Γαβαλάς.