Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2014

Πανηγυρίζει την άνοδο ο Αρης Υδραίας

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΠΛΑΤΑΝΟ ΜΕ 2-0
 Μπροστά σε πολλούς φιλάθλους ο ΑΡΗΣ Υδραίας , επικράτησε στο κρίσιμο παιχνίδι με τον Μεγαπλάτανο με 2-0 .

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι , έχασαν 4 κλασσικές ευκαιρίες , ενώ με την λήξη του αγώνα δεν 'ελειψε και η ένταση. Η Δόξα, αν και στάθηκε καλά ,επιθετικά ήταν πολύ ακίνδυνη . Η  πρώτη ευκαιρία έγινε στο 10΄, μετά από σου του Τσολερίδη, ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε ασθενώς και σχεδό εξ΄επαφής ο Κουσίδης  δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Δέκα λεπτά αργότερα καρφωτή κεφαλιά του Κουσίδη και πάλι σχεδόν εξ΄επαφής απέκρουσε ξανά σωτήρια ο τερματοφύλακας.  Οι γηπεδούχοι έχοντας την υπεροχή δημιουργούσαν ευκαιρίες . Στο 35΄ο αειθαλής Λόρης Τσολερίδης από ύψος της περιοχής στόπαρε ωραία τη μπάλα με το στήθος και με σουτ στη γωνία πέτυχε ένα γκολ,  ποίημα. Ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου η Υδραία χάνει ακόμα ένα γκολ που δεν χάνεται Ο Γ. Ελευθεριάδης από δύο μέτρα σε κενή εστία καταφέρνει να βγάλει την μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Υδραία συνέχισε τις επιθέσεις , αλλά έχανε τις ευκαιρίες. Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει η Υδραία τυο έκανε άθελά του ο Πατμανίδης στο65΄στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα σε συρτή σέντρα από τα δεξιά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του  για να γίνει έτσι το 2-0 . Στο 75΄ο Δημήτρης Παπανδρέου έφυγε ωραία τετ-α-τετ , ενώ μπορούσε να μπει λίγο ακόμα στη περιοχή προτίμησε να σουτάει για να μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας. Στο 89΄σε διεκδίκηση της μπάλας στη περιοχή της Υδραίας αμυντικός προσπάθησε να διώξει τη μπάλα , ενώ ταυτόχρονα επιθετικός της Δόξας έσκυβε για να την πάρει  και τον βρήκε στο πρόσωπο . Ο διαιτητής που ήταν κοντά υπέδειξε έμμεσο το οποίο εκτελέστηκε χωρίς αποτέλεσμα . Η Υδραία με την νίκη της εξασφαλίζει την μία από τις δύο θέσεις που οδηγούν στην Α κατηγορία , ανεξαρτήτως αποτελέσματος  στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Φούστανη . Μετά το δημιουργήθηκαν μικροεπεισόδια , όταν κάποιοι λογόφεραν , αλλά με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων ,η κατάσταση εκτονώθηκε.