Τετάρτη 22 Οκτωβρίου 2014

ΠΑΠ Πλαταμώνα - ΓΑΣ Έδεσσας 41 – 53

Ζευγάρωσε τις νίκες του ο ΓΑΣ Έδεσσας καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της ομάδας του Πλαταμώνα με σκορ 41 – 53.
Τ  η επιθετική λειτουργία του ΓΑΣ ήταν καλύτερη και με εκφραστές τους Τότλη, Σταμπουλή και Δοδόπουλο κατάφερε με την λήψη του ημιχρόνου να κάνει «double score» και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 15 – 30.
ο παιχνίδι ήταν δυνατό και κυριάρχησαν οι άμυνες και από τις δυο ομάδες. Ο ΓΑΣ πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα. Το ξεκίνημα ήταν νευρικό καθώς η μπάλα δεν έμπαινε εύκολα στο καλάθι. Με την λήξη του 1ου δεκαλέπτου ο ΓΑΣ κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (7-12). Στο 2ο δεκάλεπτο
Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα του ΓΑΣ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική με τους Γάτσο και Δοδόπουλο να απαγορεύουν την πρόσβαση προς το καλάθι για τους παίκτες του Πλαταμώνα. Επιθετικά η ομάδα της πόλης μας συνέχισε να φτάνει στο καλάθι με τους Τότλη και Σταμπουλή να συνεχίζουν να σκοράρουν. Στην τελευταία περίοδο υπήρξε μια χαλάρωση στην άμυνα από του παίκτες του ΓΑΣ, γεγονός που επέτρεψε στου παίκτες του Πλαταμώνα να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 8-0. Γρήγορα όμως αποκαταστάθηκε η τάξη, καθώς με το ταιμ άουτ που πήρε ο κόουτς Σταυρόπουλος επανέφερε τους παίκτες του.
Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα της πόλης μας να παίρνει την δεύτερη νίκη της με σκορ 41- 53.
Δεκάλεπτα: 7-12, 15-30 (ημιχ.), 22-41, 41-53 (τελικό).
ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος Γιώργος): Αντωνιάδης 4 (1), Γάτσος 5(1) Τσακώντσης, Σταμπουλής 12 (1), Αργυρός 1, Τότλης 17 (1), Μακρίδης , Μπίκου, Δοδόπουλος Χ. 14(2)
   Σε δήλωση του μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Σταυρόπουλος δήλωσε «ιδιαίτερα ικανοποιημένος από την αμυντική λειτουργία της ομάδας αφού η άμυνα μας έκλεισε όλους του διαδρόμους προς το καλάθι και δεν δεχτήκαμε κανένα «drive».
   Η επόμενη αναμέτρηση είναι το Σάββατο 25 Οκτωβρίου στις 20:30 με τον Α.Σ. Κολινδρού στο ΔΑΚ της πόλης μας.