Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2017

Δύο νίκες για τον Εδεσσαϊκό Β.C. το Σαββατοκύριακο και σημαντικό βήμα για το Final Four του κυπέλου.

Με δυο νίκες συνέχισε η ομάδα της Έδεσσας στον θεσμό του κυπέλου της ΕΚΑΣΚΕΜ, καθώς για την 6η αγωνιστική
του θεσμού νίκησε εντός έδρας τον Άθλο Αλεξάνδριας με 75-51 και για την 7η αγωνιστική τους Ίκαρους Γιαννιτσών, μέσα στα Γιαννιτσά με 49-62. Μάλιστα κατάφερε να καλύψει την διαφορά των 8 πόντων (51-59) που είχε ηττηθεί στον εντός έδρας αγώνα της 2ης αγωνιστική, παίρνοντας διαφορά 13 πόντων.
Το παιχνίδι της Κυριακής με τους Ίκαρους ήταν ντέρμπυ με των Εδεσσαϊκό να ξεκινάει καλύτερα και να παίρνει το προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο με 10-12. Στην συνέχεια τα σφυρίγματα των διαιτητών κυρίως του κ. Σαλαπάνη, εκνεύρισαν και αποσυντόνισαν τους παίκτες του Εδεσσαϊκού, με αποτέλεσμα η ομάδα τον Γιαννιτσών να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 29-19, με την λήξη του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εδεσσαϊκός εμφανίστηκε συγκεντρωμένος και σταδιακά άρχισε να μειώνει την διαφορά βασιζόμενος στην βελτιωμένη του άμυνα αλλά και στις επιθετικές λύσεις που έδωσαν οι Υφαντίδης, Χατζηχαρίσης, Μαλλιάρης και Δοδόπουλος.
Σταδιακά η ομάδα της Έδεσσας πέρασε μπροστά στο σκορ και κατάφερε να πάρει την νίκη με 13 πόντους διαφορά, υπερκαλύπτοντας την ήττα των 8 πόντων από τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής.
Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Σαλαπάνη
ΙΚΑΡΟΙ (Ντουβαλέτης) Μπογδάνης 11 (2)  Πολυχρονίδης  9 (1)   Μισιώνης 5, Χατζημωυσής 7(1) Τολιόπουλος 8(1) Βασιλειάδης8, Τσέλα
ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ (Σταυρόπουλος) Κληντσάρης 10 (1) Υφαντίδης 18 (1 ) Πέτκος  3    (1) Μαλλιάρης 6  Δοδόπουλος  11(1) Ξυλουργίδης 2,  Χατζηχαρίσης 12 (1 )  Μάρκου,  Μποζίνης,  Χαραλαμπίδης