Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Φαίακας Κέρκυρας - ΦΟ Αριδαίας 59-67

Δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη  ο ΦΟΑ κάνοντας το 2/2 με τον Παναγιώτη Τζιβάνη στον πάγκο .

Οι πολλές απουσίες και το μακρινό ταξίδι στο νησί της Κέρκυρας ήταν οι παράγοντες που επηρέασαν την ομάδα και δεν μπόρεσε να αποδώσει τα αναμενόμενα. Παρόλα αυτά, η νίκη είναι αυτή που μετράει, η οποία είναι η τρίτη στο πρωτάθλημα.
Νευρικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, ενώ στο δεύτερο ο   ΦΟΑ  έπαιξε αρκετά καλύτερα και μπόρεσε να ξεφύγει στο τέλος του ημιχρόνου, με 30-39.
Στο τρίτο όμως δεκάλεπτο δε λειτούργησε τίποτα καλά στην επίθεση για τους παίκτες του Παναγιώτη Τζιβάνη, ενώ ούτε η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν αυτή που έπρεπε, με αποτέλεσμα να χάσουν το προβάδισμα των 9 πόντων και να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο 50-51.
Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, ο ΦΟΑ  έδειξε την πρέπουσα σοβαρότητα, δέχθηκε μόνο 9 πόντους και πήρε το ματς με σκορ 59-67.

Δεκάλεπτα: 13-14, 30-39, 50-51, 59-67
Διαιτητές: Καννής-Βίνης

Φαίακας Κέρκυρας (Παπαγίκας): Δρακίδης 15(1), Τσιτσές, Ψαρράς 2, Φουσέκης 2, Παπαγίκας 14(3), Αυγερινός 21(5), Σκούρτης 2, Αγιους 2, Βάγιας.

ΦΟ Αριδαίας (Τζιβάνης): Παπαδόπουλος 11(3), Κανονίδης, Παντής, Πετρούδης, Πονόπουλος 6, Παπαβράαμ, Αμπάρης, Αβραμίδης 15(5), Μακρόπουλος 27(1), Παουλεάνου 10, Κληντσάρης.