Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Ανδρών - Συνεχίζονται οι αγώνες με τις Γυναίκες

Η ομάδα του Πανελληνίου ήταν αυτή που κατέκτησε τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα άρσης βαρών που πραγματοποιήθηκε στο Λιτόχωρο Πιερίας, μετά από μεγάλη μάχη με τον Φ.Ο Αριδαίας. Στους Νέους άνδρες η ομάδα του Άτλας Καλλιθέας πήρε την πρώτη θέση
Κατηγορία +105κ Ανδρών
1.Δημήτρης Παπαγερίδης (ΠΑΟΚ)           180κ.-210κ-390κ.
2.Μάριος Κότσκας (Ανταγόρας Κω)        150κ.-159κ.-309κ
3.Σπύρος Σιαφάκας(Πανελληνιος ΓΣ)      130κ.-161κ.-291κ.

Κατηγορία +105κ  Νέων Ανδρών
1.Μάριο Κότσκα (Ανταγόρας Κω)               180κ.-210κ-390κ.
2. Σπύρος Σιαφάκας Πανελληνιος ΓΣ)         130κ.-161κ.-291κ.
3. Πιλάτος Κουνατίδης(Αριστοτέλης Τριανδρίας)  130κ.-155κ.-285κ.

6. Πανελλήνιος Γ.Σ                     317
 ·         Το κύπελλο πρωταθλητών κατέκτησε ο Αντώνης Μαρτασίδης με 0.835 βάσει της παγκόσμιας επίδοσης, ακολούθησε στην δεύτερη θέση ο Δημήτρης Παπαγερίδης με 0.826 και στην Τρίτη θέση ο Κώστας  Παπαδόπουλος του Πανελληνίου με 0.817.
Παπαγερίδης:  «Στόχος το ευρωπαϊκό»
Με καλές επιδόσεις ο Δημήτρης Παπαγερίδης κατάφερε να κατακτήσει το πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία των +105κ. Ο αθλητής του ΠΑΟΚ αναφερόμενος στην πρώτη θέση που πήρε, δήλωσε :
«Βασικός μου στόχος ήταν να βοηθήσω την ομάδα μου. Ακολουθει μια περίοδος όπου θα προετοιμαστούμε για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Αυτός είναι και ο στόχος μου και θέλω να έχω μια καλή παρουσία. Προσπαθώ να βελτιωθώ  και να ανεβάσω τις επιδόσεις μου. Γενικά γίνεται μια προσπάθεια που αρχίζει να φέρνει αποτελέσματα για την ελληνική άρση βαρών».
Οι αγώνες συνεχίζονται με τις κατηγορίες των Γυναικών & Νέων Γυναικών.