Δευτέρα 27 Αυγούστου 2012

Oλυμπιακός Γαλατάδων - Αλμωπός 3-2

Εκτός κυπέλλου πρόωρα ο Αλμωπός μετά την ήττα με 3-2 στους Γαλατάδες από την τοπική ομάδα.
Οι παίκτες του Βασίλη Σαμαρά μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πίεσαν την άμυνα του Ολυμπιακού Γαλατάδων και προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ, που κέρδισε και εκτέλεσε ο Δημητριάδης. Στο 16' ο Θ. Ελευθεριάδης είχε την ευκαρία να διπλασιάσει τα τέρματα για τον Αλμωπό αλλά το δυνατό σουτ που έπιασε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Γαλατάδων. Στο 33', σε μια αντεπίθεση για του Γαλατάδες, ο Μπουρνάζης σχεδόν από τη γραμμή του άουτ δοκίμασε ένα γύρισμα προς την εστία του Καραγιαννίδη, η μπάλα πήρε φάλτσα και διαγράφοντας μια περίεργη τροχιά κατέληξε στα δίχτυα του νεαρού γκολκίπερ που αιφνιδιάστηκε, για να γίνει το 1-1. Λίγο αργότερα, στο 37ο λεπτό, οι Γαλατάδες απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, μετά την απόκρουση του Καραγιαννίδη. Mε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κανωτίδης, που πέρασε μπροστά, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, σούταρε με την μπάλα να σταματά σε χέρι αμυντικού των Γαλατάδων και τον διαιτητή Ροδοβίτη να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτυ ανέλαβε να εκτελέσει και πάλι ο Δημητριάδης και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2 στο 50ο λεπτό. Οι Γαλατάδες δεν παράτησαν το παιχνίδι και στο 60' μετά από λάθος του Μπογδάνη στην άμυνα του Αλμωπού, κέρδισε ο Μπουρνάζης και σούταρε από μακριά αναγκάζοντας τον Καραγιαννίδη να αποκρούσει με υπερένταση στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, η οποία επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και στην επαναφορά ο Ιωαννίδης με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Το 3-2 έκανε ο Μπουρνάζης στο 67' με ψηλοκρεμαστό σουτ πολλά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Καραγιαννίδη. Την ευκαιρία του αγώνα για να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση έχασε ο Κανωτίδης, όταν έπειτα από σέντρα του Ν. Παπαδόπουλου βρέθηκε στη μικρή περιοχή, πλάσαρε τον τερματοφύλακα των Γαλατάδων, ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς, η μπάλα επέστρεψε πάλι στον Κανωτίδη αλλά και το δεύτερο πλασέ του εξουδετέρωσε ο πορτιέρο των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Ροδοβίτης, Βοηθοί: Πίλτσης, Κορώνας.

ΑΛΜΩΠΟΣ (Σαμαράς): Καραγιαννίδης (70' Χρήστου), Μπογδάνης, Κανωτίδης, Παπαδόπουλος Ι., Μιχαηλίδης, Τσιμτσιρίδης, Ελευθεριάδης Θ., Παπαδόπουλος Ν., Σαββίδης (63' Ελευθεριάδης Γ.), Βακιάνης (75' Μποζίνης), Δημητριάδης.