Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Α'ΕΚΑΣΚΕΜ: Διέλυσε τον συγκάτοικο Αιγινιακό ο Φ.Ο.Αριδαίας

Nτέρμπι μόνο στα χαρτιά

Ισόβαθμοι  στην κορυφή της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ μέχρι πριν το παιχνίδι  , Φ.Ο.Αριδαίας και Αιγινιακός,με την αναμέτρηση δικαιολογημένα να χαρακτηρίζεται ως ντέρμπι αλλά τελικά ο ο ΦΟ είχε άλλη γνώμη.
Μπήκε από το πρώτο λεπτό δυνατά πετυχαίνοντας 30 πόνρους στο πρώτο δεκάλεπτο.  Η ομάδα του Αιγινιακού δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώναπλησιάσει  στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου ακόμα και στους 30πόντους.
Τελικά ο Φ.Ο.Αριδαίας πήρε το ματς με 89-61 και μαζί και την κορυφή ενώ κάλυψε και την ήττα του 1ου γύρου(73-54 είχε κερδίσει ο Αιγινιακός).

Την επόμενη αγωνιστική ο Φ.Ο.Α πηγαίνει στη Σκύδρα ενώ ο Αιγινιακός,που πλέον περιμένει 2 στραβοπατήματα των πρωτοπόρων γιανα ξαναπάρει την κορυφή,υποδέχεται την ομάδα της Αλεξάνδρειας.

Καλή η διαιτησία των Ντόγκα,Χατζηχαρίση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:1ο 30-16,2ο 47-32,3ο 73-43,4ο