Δευτέρα 4 Απριλίου 2016

Οι αντίπαλοι του Αλμωπού στα μπαράζ

Μπερδεμένη η κατάσταση στην Χαλκιδική και το Κιλκίς, ενώ στην Ημαθία ξεκαθάρισε , ως προς την ανάδειξη πρωταθλητή .

Ο Αλμωπός αναδείχθηκε πρωταθλητής  αήττητος στην ΕΠΣ Πέλλας με 74 βαθμούς . Πέτυχε 24 νίκες, δύο ισοπαλίες  και  μηδέν ήττες, τέρματα 87-11. Εντός 12 νίκες , 1 ισοπαλία, 0 ήττες και τέρματα 56-7 . Εκτός 12 νίκε και 1 ισοπαλία και τέρματα 31-4.

Σον νομό Ημαθίας πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Νάουσα με 67 βαθμούς και τέρματα 76-9. Συνολικά πέτυχε 21 νίκες , είχε 4 ισοπαλίες και 1 ήττα.
Εντός είχε 12 νίκες 1 ισοπαλία  0 ήττες, τέρματα 43-2 και εκτός 9 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα. Τέρματα28-7

Στην ΕΠΣ Κιλκίς
Σε ότι αφορά στην ανάδειξη του πρωταθλητή της κατηγορίας σε αγώνες play off θα αγωνιστούν το ερχόμενο Σάββατο η Γουμένισσα με την Κρηστώνη και η Επτάλοφος με το Πολύκαστρο

16 ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ                                      1

*   Εκκρεμεί ο αγώνας Α.Ο. ΣΗΜΑΝΤΡΩΝ - ΑΚΑΝΘΟΣ ΙΕΡΙΣΣΟΥ για την 25η αγωνιστική ( 06.04.2016 )

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ PLAY OFF ΑΓΩΝΩΝ :

·         Σε περίπτωση που ο 1ος προηγείται του 2ου με επτά ( 7 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 1ος ανακηρύσσεται αυτόματα πρωταθλητής Χαλκιδικής και δεν διεξάγεται καμιά φάση των Play off αγώνων.

·         Σε περίπτωση που ο 2ος προηγείται του 3ου με επτά ( 7 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 2ος προκρίνεται στον Τελικό χωρίς αγώνα.

·         Σε περίπτωση που ο 2ος προηγείται του 5ου με επτά ( 7 ) ή περισσότερους βαθμούς, τότε ο 2ος προκρίνεται στη 2η φάση των Play off χωρίς αγώνα.

1η ΦΑΣΗ PLAY OFF :

Στη φάση αυτή τα ζευγάρια των δυο αγώνων έχουν ως εξής :

Δεύτερος ( 2ος ) – Πέμπτος ( 5ος )  στην έδρα του δεύτερου ( 2ου ) σε έναν και μοναδικό αγώνα με παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.

Τρίτος ( 3ος ) – Τέταρτος ( 4ος ) στην έδρα του τρίτου ( 3ου ) σε έναν και μοναδικό αγώνα με παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.

Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων αυτών προκρίνονται στη 2η φάση των Play off αγώνων.

2η ΦΑΣΗ PLAY OFF :

Οι δυο νικήτριες ομάδες που προκρίθηκαν από την 1η φάση, αγωνίζονται μεταξύ τους σε έναν και μοναδικό αγώνα ( με παράταση και πέναλτι ) για την ανάδειξη της ομάδας που θα αντιμετωπίσει στον Τελικό την ομάδα που στην κανονική διάρκεια κατέλαβε την πρώτη θέση. Ο αγώνας αυτός θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που τερμάτισε σε υψηλότερη βαθμολογική θέση, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η νικήτρια ομάδα προκρίνεται στον Τελικό των Play off.

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ PLAY OFF ( ΤΕΛΙΚΟΣ ) :

Στην φάση αυτή, θα αγωνιστεί η ομάδα που κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην έδρα της, με τη νικήτρια ομάδα της 2ης φάσης των Play off.

* Σε περίπτωση νίκης της γηπεδούχου ομάδας ( αυτή που κατέλαβε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια ) η ομάδα αυτή ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια Χαλκιδικής.

* Σε περίπτωση νίκης της φιλοξενούμενης ομάδας ( νικήτριας της 2ης φάσης ), οι δυο ομάδες θα αγωνιστούν εκ νέου, σε ουδέτερο γήπεδο αυτή τη φορά που θα ορίσει η Ένωση στον αγώνα που θα αναδείξει οριστικά τον πρωταθλητή.