Κυριακή 26 Ιουνίου 2016

ΓΑΛΛΙΑ - ΙΡΛΑΝΔΙΑ 2-1

Ο 25χρονος άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης, Αντουάν Γκριζμάν, ήταν ο...

απόλυτος πρωταγωνιστής της  νίκης-πρόκρισης της Γαλλίας στους «8» του Euro.

Τα δύο προσωπικά γκολ που σημείωσε απέναντι στη μαχητική Ιρλανδία (2-1) ολοκλήρωσαν την ανατροπή των Γάλλων, οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς (2') με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρέιντι και μέχρι να μεταβούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων, εμφάνιζαν σημάδια πλήρους αποσύνδεσης.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ντιντιέ Ντεσάν άλλαξε το σχηματισμό της ομάδας του από 4-3-3 σε 4-2-3-1 με τον Κομάν να αντικαθιστά τον Καντέ, δίνοντας ταυτόχρονα στον Γκριζμάν ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ζιρού και... αυτό ήταν!

Ο άσος της Ατλέτικο σήκωσε το βάρος στις πλάτες του, πέτυχε τα δύο γκολ της ανατροπής, κέρδισε την αποβολή του Ντάφι στο 66' και επί της ουσίας χάρισε στους συμπατριώτες του την πολυπόθητη πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Γάλλοι περιμένουν πλέον τον αντίπαλό τους που θα προκύψει από το «ζευγάρι» της Αγγλίας με την Ισλανδία, ενώ οι Ιρλανδοί αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι.