Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ - ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 64-84

Με νίκη συνέχισε η ομάδα μπάσκετ του ΦΟ Αριδαίας, που επικράτησε με 64-84 στο ΔΑΚ Κατερίνης της ΑΓΕ Πιερίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι παίκτες του ΦΟΑ κυριάρχησαν από το πρώτο δεκάλεπτο (13-24), επέβαλαν γρήγορα τον ρυθμό τους και με τρομερή ευστοχία έξω από τα 6,75 δεν άφηναν πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του ΦΟΑ να έχει προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (24-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χρυσανθόπουλου έχοντας τη βοήθεια και του κόσμου τους προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως παρ'όλα αυτά η διαφορά έμεινε σταθερά υπέρ του ΦΟΑ πάνω από τους 10 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίστηκαν όλοι οι διαθέσιμοι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με εύκολη όπως αποδείχτηκε νίκη του ΦΟΑ με 64-84.
Την επόμενη αγωνιστική (22/10) η ομάδα του ΦΟΑ υποδέχεται στην Αριδαία τον ΓΑΣ Έδεσσας.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταρενίδης Κ. - Χατζημπαλίδης Γ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1o(13-24), 2o(24-39), 3o(44-60), 4o(64-84)

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Χαρισσόπουλος 5, Γιαμούζης 6(2), Τσολακίδης 2, Καραγιάννης 15(1), Καρατόλιος 3(1), Κελαδίτης 5, Βαφόπουλος 12(1), Δάμαλης 11(2), Γαβαλάς 2, Τοπαλίδης, Αδαμόπουλος, Μαχαιρίδης 3.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Κανονίδης Γ., Αβραμίδης 14(4), Σαμαρτζίδης 1, Τοπαλίδης 8(1), Μήλης, Μπεγλόπουλος 14(1), Κανονίδης Ι., Ζέρζης, Μακρόπουλος 17(1), Αλεξανδρόπουλος 4, Παπαβραάμ 11(1), Τζάτσης 15(5).