Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018

Στον τελικό της ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΦΟΑ

Μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα  στο ΔΑΚ Γιαννιτσών που κρίθηκε στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα, ο ΦΟ Αριδαίας πήρε την πρόκριση για τον τελικό της ΕΚΑΣΚΕΜ επικρατώντας των Αετών Βεροίας με 75-74.
ΟΙ δύο ομάδες  ήταν  κοντά στο σκορ στις πρώτες τρείς περιόδους όμως  στην τέταρτη περίοδο ο ΦΟΑ πήρε διαφορά 10 πόντων 3’ πρίν την λήξη. Οι Αετοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν 5 δευτερόλεπτα  πριν το τέλος ενώ αστόχησαν και σε μία ελεύθερη βολήτλικά την νίκη  την πήρε ο  ΦΟΑ που ευστόχησε σε μία βολή στο φάουλ που κέρδισε και έτσι με πέρασε στον τελικό με  τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας στο ΔΑΚ Γιαννιτσών. Πριν λίγο, στο ημίχρονο του τελικού  ο ΦΟΑ κέρδιζε 36-34

Τα δεκάλεπτα : 15-21, 37-35, 54-54, 74-75

Αετοί Βέροιας : Χρήστου 3, Παπαδόπουλος Δ. 8 (2), Γκεκόπουλος 17, Παπαδόπουλος Γ. 5, Χατζηχαρίσης 17 (1), Ιατρού 5, Ιωσηφίδης 19 (2), Κασάπης, Χρυσάφης, Φωτιάδης, Γαβριηλίδης

ΦΟ Αριδαίας : Βασίλογλου 2, Τοπαλίδης 9, Μπεγλόπουλος 8 (2), Αβραμίδης 14 (2), Κλιντσάρης 7, Μακρόπουλος 15, Αμπάρης 2, Τζάτζης 18 (4)