Κυριακή 19 Μαρτίου 2023

Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Νικητές ο Παναγιώτης Καραΐσκος και η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος τερμάτισε για ακόμα μια φορά πρώτος στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας.

Ο κορυφαίος αθλητής του Πανελληνίου, μετά το 13ο χιλιόμετρο ξέφυγε από τους αντιπάλους του και για πέμπτη φορά στην καριέρα του κέρδισε τον αγώνα που διεξάγεται παράλληλα με το πανελλήνιο πρωτάθλημα της απόστασης. Τερμάτισε σε 1 ώρα 7 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, χάνοντας στις λεπτομέρειες το ρεκόρ διαδρομής (1:07.45).

Δεύτερος τερμάτισε ο Δημήτρης Τσάκαλος σε χρόνο 1 ώρα 8 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα, ενώ ο νικητής του μαραθωνίου τον Νοέμβριο, Χαράλαμπος Πιτσώλης, ακολούθησε στην τρίτη θέση με χρόνο 1:08.33.

Στις γυναίκες, η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου επικράτησε με χρόνο 1:17.46, με την Βασιλική Κωνσταντοπούλου (1:18.28) και την Σταματία Νούλα (1:21.13) να ακολουθούν.