Σάββατο 10 Ιουνίου 2023

Πεντάρα του Αλμωπού στην Ηγουμενίτσα

Έσπασε η γκίνια του Αλμωπού στο σκοράρισμα . Αυτό ‘ομως έγινε μακριά από την έδρα του στην Ηγουμενίτσα , όπου νίκησε 5-0 τον Θεσπρωτό. Ο Αλμωπός παρέμεινε στην κατηγορία  δίκαια με πανηγυρικό τρόπο

Καλύτερος σε όλο το παιχνίδι ο Αλμωπός πήρε εύκολα την νίκη και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την επιτυχημένη φετινή σεζόν.

Σε όλο το παιχνίδι οι ομάδες έπαιξαν  ανοιχτά και χωρίς σκοπιμότητες. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έψαξαν διαδρόμους για να φτάσουν σε κάποιο  γκολ. Τελικά ο Αλμωπός

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά.  Διλασίασαν  τα τέρματα τους στο 51’ με τον αρχηγό τους Ραφαήλ Πέττα, έφτασαν και σε τρίτο τέρμα στο 56’ με τον Δημήτρη Το σκορ μεγάλωσε στο 73’ όταν ο νεοεισελθών Γιώργος Σουρνάκης έγραψε το 0-4 για τον Αλμωπό και στο 90’ ο Κώστας Καρυπίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-5,  δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Αλμωπού.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Λαδιάς, Μαρτίνεζ, Βασιλάκης, Δημητρούλας, Ρίζος, Μίγγος, Μπίκας, Οικονομίκος, Δρίτσας, Σάνι, Παππάς.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Τσιακούμης (77′ Καρυπίδης), Ασλαμπάλογλου, Παρασκευάς (77′ Κέρθι), Τούλης, Έππας, Πέττας (62′ Σουρνάκης), Τσιπούρας (62′ Μπρένκα), Πατρινός (83′ Ταχματζίδης).

Τα  αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του Α΄ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 έχουν ως εξής:

Ηρακλής Λάρισας - Μακεδονικός 0-0
Αναγέννηση Καρδίτσας - ΑΕΛ 2-2
Διαγόρας - Βέροια 1-0
ΠΑΟΚ Β΄ - Παναθηναϊκός Β΄ 3-1
Νίκη Βόλου - Πανσερραϊκός 3-0
Θεσπρωτός - Αλμωπός Αριδαίας 0-5