Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

Α.Σ. ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ - Α.Σ. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ 82-80

"Πύρειος" νίκη για τη γηπεδούχο ομάδα απέναντι στο ισχυρό Λιτόχωρο με την τετράδα των play off να μοιάζει πλέον κοντά όσο ποτέ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με διακυμάνσεις στο σκορ και "χορταστικό" θέαμα που ευχαρίστησε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο που βρήκε τον Πανεδεσσαϊκό προηγούμενο με 20-17, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους με πολλά κενά στην άμυνα που εκμεταλλεύτηκαν οι πολύ έμπειροι παίκτες του Λιτοχώρου και με ένα επιμέρους 11-27 βρέθηκαν προηγούμενοι με +13 στο ημίχρονο(31-44). Ο Πανεδεσσαϊκός γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 2-1-2 παρουσιάζοντας ενεργητικότητα που έλειπε από το νωθρό αμυντικά β' δεκάλεπτο και με ένα δικό του επιμέρους 26-12, επέστρεψε στο παιχνίδι προηγούμενος μάλιστα με 57-56. Στο δεκάλεπτο αυτό η παρουσία του Πέτκου με 11 πόντους ήταν καταλυτική για την επαναφορά της Εδεσσαϊκής ομάδας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες πέρασαν σε δεύτερη μοίρα με τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε καλύτερα και να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων και τον Αρβανιτάκη να κάνει όλες τις δουλειές σκοράροντας και δημιουργόντας κρατώντας τον Πανεδεσσαϊκό ζωντανό. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η "εμπειρία" του Σταμπουλή που με συνεχόμενους πόντους του έφερε την ομάδα της Έδεσσας στα ίσια με τον Αρβανιτάκη να είναι αυτός ο οποίος με δίποντο και δύο ελεύθερες βολές να "καθαρίζει" τον αγώνα για την ομάδα του, καλύπτοντας και τη διαφορά ήττας του πρώτου γύρου, υπερτερώντας σε περίπτωση ισοβαθμίας. Πολύ δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ από Τσάμη, Δημητρόπουλο και Θεοδώρου. Πλέον ο Πανεδεσσαϊκός έχει στο χέρι του την πρόκριση και από τις εμφανίσεις του στις τελευταίες αγωνιστικές θα καθορίσει ο ίδιος το μέλλον του χωρίς να εξαρτάται από αποτελέσματα άλλων αγώνων. Επόμενος αγώνας την Κυριακή 09/03/2013 στην Κατερίνη με τον Γ.Α.Σ. Κορινό.

Δεκάλεπτα:1ο(20-17), 2ο(11-27)31-44 ημίχρονο, 3ο(26-12)57-56, 4ο(25-24)82-80 τελικό.

Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός(Χασάπης): Πέτκος 19(3 τριπ.),  Θεοδώρου 8, Σταμπουλής 5, Παρίσης, Κληντσάρης, Δημητρόπουλος 12(2 τριπ.), Τσάμης 13, Πέπα, Αρβανιτάκης 25(1 τριπ.)