Τρίτη 16 Απριλίου 2013

ΠΙΕΡΙΚΟΣ-ΑΡΧΕΛΑΟΣ - Α.Σ. ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 57-47

Δεν είχε αντίκρυσμα η φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Πανεδεσσαϊκού απέναντι στον ισχυρό Πιερικό - Αρχέλαο το μεσημέρι του Σαββάτου.
Ο αγώνας ορίστηκε Σάββατο προκειμένου να εξυπηρετηθεί η ανδρική ομάδα των γηπεδούχων που αγωνίζεται στη Β' Εθνική, με αποτέλεσμα στις μόνιμες απουσίες του Πανεδεσσαϊκού να προστεθούν και αυτές των Τυρπάνη και Παρίση και η φιλοξενούμενη ομάδα να αγωνιστεί με πολλούς παίδες στη σύνθεση της. Ο Πανεδεσσαϊκός αγωνίστηκε εξαιρετικά στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι των γηπεδούχων και με καλή κυκλοφορία στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 21-27. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός Αρχέλαος έπαιξε περισσότερο σκληρά στην άμυνα, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και  έχοντας την ανοχή των διαιτητών, επέστρεψε στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 43-37 στο τρίτο δεκάλεπτο.  Ο Πανεδεσσαϊκός, παρότι βρήκε λύσεις στην πίεση των γηπεδούχων και βελτίωσε την άμυνα του στην τελευταία περίοδο δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους με το 57-47 να έρχεται φυσιολογικά. Πολύ καλή η διαιτησία του 1ου διαιτητή κ. Χαρακλιά, πολλά τα παράπονα όμως για το 2ο κ. Σιαμάτρα που προστάτεψε τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός(Αναστασιάδης):Σίπκας, Πέτκος 18(2 τριπ.), Στόμας 1, Παζάρκας, Τράπκος 4, Χρήστου 7, Σιβένας 8, Κληντσάρης 2, Καραγιάννης, Μπούζμπας 6.

Δεκάλεπτα:1ο(09-14), 2ο(12-13)21-27 ημίχρονο, 3ο(22-10)43-37, 4ο(14-10)57-47 τελικό.