Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2014

Με ήττα ξεκίνησε ο ΦΟ Αριδαίας

Έχασε από τον  Εύαθλο  Πολυκάστρου  65-75

Άρχισε το Σάββατο η 1η αγωνιστική στο νέο πρωτάθλημα της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ με την ομάδα του ΦΟΑ να ξεκινάει με ήττα το πρωτάθλημα χάνοντας από τη δυνατή ομάδα του Εύαθλου Πολυκάστρου με 65-75.
 Ο ΦΟΑ από το ξεκίνημα του αγώνα μπήκε αρκετά νευρικά στο παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο  ο ΦΟΑ άρχισε να βρίσκει τα πατήματα του με τους Τοπαλίδη και Αμπάρη μέσα στη ρακέτα να δίνουν πολύτιμες λύσεις. Το ημίχρονο τελείωσε  31-38 υπέρ τωνφιλοξενουμένων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΦΟΑ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά με πολύ καλή άμυνα  κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου.
Μέχρι εκεί όμως αφού οι φιλοξενούμενοι που ήταν πιο εύστοχοι από την περιφέρεια πέρασαν ξανά στο σκορ στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου (με τον Ημερίδη να κάνει μεγάλο παιχνίδι), το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτών του ΦΟΑ
Στοίχισε στην ομάδα της Αριδαίας η απουσία του Αχιλλέα Χαραλαμπίδη λόγω τραυματισμού.
Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η διοίκηση του ΦΟΑ  έκανε κλήρωση ένα tablet. Τυχερός ήταν ο Αβραμίδης Αντώνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A(16-19). B(31-38), Γ(50-48), Δ(65-75)
ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Kανονίδης Γ., Αβραμίδης 8(2), Ταρασίδης 4, Τοπαλίδης 12,