Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

Αρης Πρ. Ηλία -Δόξα Μαυροβουνίου 1-1

Ρεπορταζ : Χαρά Ματεντζόγλου

Σε ντέρμπι τελικά εξελίχτηκε ο γειτονικός αγώνας μεταξύ του Άρη Προφήτη Ηλία με την Δόξα Μαυροβουνίου που στην περίοδο των μεταγραφών αντάλλαξαν και αρκετούς παίκτες μεταξύ τους. Έτσι το κλίμα ήταν λίγο περίεργο καθ όλη την διάρκεια του αγώνα αφού οι πάλε ποτέ συμπαίκτες έπαιζαν αντίπαλοι πλέον. Ο τοπικός Άρης έχοντας πολύ μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς αφού βρίσκεται στην ουρά  της βαθμολογίας κατάφερε και απέσπασε έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας χωρίς να καταβάλλει και ιδιαίτερα μεγάλες προσπάθειες . Στον αντίποδα η Δόξα Μαυροβουνίου αγωνίστηκε δυνατά χωρίς να έχει βαθμολογικό πρόβλημα ,κάνοντας ένα πολύ δυνατό δεύτερο ημίχρονο όπου έκλεισε κυριολεκτικά τους γηπεδούχους στην περιοχή τους βομβαρδίζοντας κυριολεκτικά την εστία τους χωρίς όμως να ολοκληρώνεται με επιτυχία η τελική προσπάθεια των παικτών της. Ο αγώνας ξεκίνησε με 10' καθυστέρηση αφού το γήπεδο σε ένα σημείο ήταν ακατάλληλο για την διεξαγωγή του αγώνα στην συνέχεια όμως καθαρίστηκε και το παιχνιδι ξεκινησε κανονικα.
Το πρώτο μέρος ήταν πολύ φλύαρο και για τις δυο ομάδες αφού παίχτηκε κυρίως στο χώρο του κέντρου με συνεχόμενες διακοπές λόγω των δυνατών μαρκαρισμάτων
 Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε πολύ γρήγορα αφού με την έναρξη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πολύ ωραίο γκολ από τον Νίκο Μαρτσιο να ανοίγει το σκορ 1-0. Η απάντηση του Μαυροβουνίου ήρθε σχετικά γρήγορα με ένα φοβερό δυνατό σουτ από τον Γιώργο Κοκοζογλου που ολοκλήρωσε μια διαδοχική επιθετική ενέργεια των συμπαικτών του ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Στον 75' ο Κώστας Μποζιδης απείλησε προς στιγμήν τα δίχτυα του Μαυροβουνίου αλλά ο πορτιέρο Καλακουδης είπε όχι με θεαματική επέμβαση. Στο 88' μετά από φάουλ σε παίκτη του Μαυροβουνίου μέσα στην περιοχή και ζητώντας πέναλτι οι φιλοξενούμενοι δημιουργήθηκε σύρραξη με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας και στην συνέχεια να αποβληθούν ένας παίκτης για κάθε ομάδα ο Κεσισογλου για το Μαυροβουνι και ο Μαρτσιος για τον Προφήτη συνεχίζοντας με 10 παίκτες και οι δυο ομάδες. Στα λεπτά των καθυστερήσεων η ομάδα του Μαυροβουνίου έχασε αρκετές ευκαιρίες να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα σκορπώντας την απογοήτευση στους φιλάθλους της. Διαιτητής Τριανταφυλλίδης( Αρέστης και Σταμανικη Μ.)
 ΑΡΗΣ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ: ΠΙΣΤΟΦΙΔΗΣ ΤΕΛΗΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΒΑΙΔΗΣ ΤΡΑΓΚΑΣ ΧΟΧΕ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ Σ. ΜΑΡΤΣΙΟΣ Ν. ΠΑΠΑΘΑΝΣΙΑΔΗΣ Ν. ΤΟΠΚΑΣ ΜΠΟΖΙΔΗΣ
ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ: ΚΑΛΑΚΟΥΔΗΣ ΣΕΧΙ ΟΥΡΑΝ (88 ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΣ) ΣΕΧΙ ΑΡΣΙΝ ΓΡΑΜΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ (80 ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ Κ.) ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ Μ.ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΣΥΡΜΑΛΗΣ ΚΟΚΟΖΟΓΛΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΣ ΚΕΣΙΣΟΓΛΟΥ