Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

(Μαύρη) Θύελλα… στο πρωτάθλημα

ΛΥΚΟΣΤΟΜΟ-ΠΡΟΜΑΧΟΙ 1-0

Μετά από 13 αγωνιστικές η πρωτοπόρος ομάδα των Προμάχων αναγκάστηκε σε ήττα από το Λυκόστομο που καιγόταν για βαθμούς.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και οι δυο αντίπαλοι έχασαν αρκετές καλές φάσεις για να σκοράρουν.Στο 10’ σούτ του Δ.Σέλκου απέκρουσε ο τερματοφύλακας  Α. Γιουρούκης της Θύελλας.

Σουτ  του Κ. Τσακώντση αποκρούει ο γκολκίπερ Χ. Σέλκος των Προμάχων στο 12’.
Τετ α τετ του Δ. Ζαχαράκη στο 20’, αλλά το πλασέ του καταλήγει λίγο άουτ.
 Στο 34 ο Ζαχαράκης πετυχαίνει γκολ το οποίο ακυρώνεταιως επιθετικό φάουλ επί του Ρατσίτσκα.
Στο 46’ οι φιλοξενούμενοι επιτίθενται ομαδικά, αλλά το τελικό σουτ του Ι. Μούγιου καταλήγει  άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε κακό ποδόσφαιρο και δημιουργήθηκαν ελάχιστες καλές φάσεις.
Σε μια από αυτές ο Θ. Δέλλιος των Προμάχων χάνει τον στόχο του σε μοναδικό τετ α τετ στο 55’.
Στο 60’ ο διαιτητής Γιάνκος διέκοψε το παιχνίδι για 5 λεπτά, μετά από έντονες διαμαρτυρίες παραγόντων και παικτών των Προμάχων, και όταν ηρέμησαν τα πνεύματα, συνέχισε κανονικά τον αγώνα.
Το 1-0 σημειώθηκε στο 79’ όταν ο Δ. Ζαχαράκης, εκμεταλλεύτηκε λάθη της άμυνας των Προμάχων και με εξαιρετικό σουτ πλασέ «κρέμασε» τον Χ. Σέλκο.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανταποδώσουν, αλλά οι προσπάθειές τους ήταν άχρωμες και ανούσιες.
Το παιχνίδι τελείωσε με μια σημαντική ευκαιρία για τους Προμαχιώτες, όταν από σουτ πλασέ του Ν. Νάνου, η μπάλα  χτύπησε το κάθετο δοκάρι της Θύελλας  και κατέληξε άουτ.

Από την Θύελλα ξεχώρισαν οι Δ. Ζαχαράκης, Κ. Τσακώντσης, Ν. Στόϊκος και Κ. Κοκτσίδης.

Από τον ΑΣ Πρόμαχοι διακρίθηκαν οι Θ. Δέλλιος, , Δ. Ρατσίτσκας, Ι. Μούγιος και Γ. Σέλκος ο οποίος αγωνίστηκε με σχισμένο φρύδι από αγκωνιά αντιπάλου και στο τέλος του αγώνα μεταφέρθηκε στο κέντρο υγείας Αριδαίας όπου του έγιναν τρία ράμματα.