Τετάρτη 18 Μαΐου 2016

Νάουσα –Αλμωπός 0-0

Ο Αλμωπός πήρε αυτό που ήθελε , 0-0 μέσα στη Νάουσα,  αλλά στο . τέλος έμεινε με το παράπονο αφού έχασεδύο πολύ καλές ευκαιρίες

Πάνω από χίλιοι φίλαθλοι παρακολούθησαν το παιχνίδι που ήταν σχετικά μέτριο

ΦΑΣ και Αλμωπός Αριδαίας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 0-0 και παράλληλα με τη νίκη που πέτυχε το Στρατώνι  στη Γουμένισσα (0-2), οι τρεις ομάδες (κατά τα φαινόμενα) συνεχίζουν την προσπάθεια τους για την άνοδο στη Γ
Το παιχνίδι ήταν εκ προοιμίου δύσκολο για τις δύο ομάδες και αυτό φάνηκε από την αρχή  από την τακτική  των προπονητών αλλά και των παικτών. Οι δύο τεχνικοί (κουμπάροι μεταξύ τους αλλά και παλιοί γνώριμοι από παρόμοιες «μάχες» εντός αγωνιστικού χώρου) έδωσαν μεγάλη βαρύτητα στον χώρο του κέντρου, με σαφή προσανατολισμό να εγκλωβίσουν τα αντίπαλα ατού. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο Μουσικάκης (απροσπέλαστος)  ήταν…βδέλλα πάνω στον Καραγιάννη ενώ ιδιαίτερη ήταν η πίεση στην πρώτη επαφή της μπάλας όταν αυτή ερχόταν στα πόδια του Ουέλινγκτον,τον οποίο εξουδετέρωσαν οι αντίπαλοί του. .

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι είχαν αριθμητικά περισσότερες καλές στιγμές αλλά και ο Αλμωπός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις.

1′ Καλό σουτ του Λαμπριανίδη έξω από την περιοχή, λίγο άουτ.

7′ Εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Καπουσούζη στο πρώτο δοκάρι, ελάχιστα άουτ.

23′ Κεφαλιά πάσα του Παπαδόπουλου, εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Καραγιάννη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

33′ Εκτέλεση φάουλ του Λαμπριανίδη, ο Αποστόλου διώχνει  σε κόρνερ.

42′ Πάσα του Λαμπριανίδη στην πλάτη της άμυνας, σουτ του Συμπεθέρη από πολύ καλή θέση, απέκρουσε ο Αποστόλου.
45′ Αντεπίθεση για τον Αλμωπό, ο Καπουσούζης προτίμησε να σουτάρει πάνω στα σώματα των αμυντικών και ενώ ο Ελευθεριάδης Θ. ήταν μόνος του δεξιά.

48′ Εκτέλεση φάουλ του Μουσικάκη από 40 μέτρα με πολλή δύναμη,

68′ Καλό σουτ του Μουρίκι, εντυπωσιακά ο Αποστόλου σε κόρνερ.

70′ Εκτέλεση φάουλ του Ζαρογιάννη, η μπάλα κόντραρε, σουτ του  Θ. Ελευθεριάδη  ,συρτό στη γωνία απέκρουσε ο Ιωακειμίδης σε κόρνερ.

77′ Σέντρα του Σαρηγιαννίδη, σουτ με τη μία του Λαμπριανίδη, απέκρουσε και πάλι ο Αποστόλου.

78′ Αντεπίθεση για τη Νάουσα, σουτ του Ουέλινγκτον, μπλόκαρε ο Αποστόλου.

79′ Μεγάλη διπλή ευκαρία του Αλμωπού! Κεφαλιά εξ επαφής του Καραγιάννη, απέκρουσε ο Ιωακειμίδης και στην επαναφορά πλασέ του Καμπάνη, η μπάλα άουτ.

89′ Εκτέλεση κόρνερ του Σαρηγιαννίδη, κεφαλιά του Αβραμόπουλου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90′ Σέντρα του Καπουσούζη, κεφαλιά του Καραγιάννη από 2 μέτρα  εξαιρετική απόκρουση του Ιωακειμίδη.