Τετάρτη 25 Μαΐου 2016

Γουμένισσα- Αλμωπός 0-2

Αφού έχασε τουλάχιστον έξι γκολ που δεν χάνονται και τουλάχιστον άλλες τόσες ισάρθιμες ευκαιρίες ο Αλμωπός κέρδισε με 2-0 , στη Γουμένισσα το Πάϊκο στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ για άνοδο στην Γ΄ εθνική.

Οι γηπεδούχοι στο 0-1 έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Χατζηασλανίδης σε κενή εστία από δύο μέτυρα έστειλε τη μπάλα λιγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ο Αλμωπός ξεκίνησε με δύο καλές ευκαιρίες του Προβατίδη και Καραγιάννη. Στο 8΄ο Γ. Ελευθεριάδης έκανε το 0-1. Μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο , ο Αλμωπός είχε τον πλήρη έλεγχο , αλλά ήταν επιπόλαιος . Στο 42΄τραυματίστηκε ο Προβατίδης και αντικαταστάθηκε από τον Κοβάτση.
Στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ζωήρεψαν , αλλά η πίεση του Αλμωπού ήταν έντονη. Εμφανής ήταν όμως η αναποτελεσματικότητα των επιθετικών που έχασαν πολλές ευκαιρίες με πιο χαρακτηριστικές αυτές του Καραγιάννη και Καπουσούζη , με αποκορύφωμα την  κεφαλιά του στο 80΄πάνω από τον τερματοφύλακα και την μπάλα να χτυπάει βασανιστικά στο δοκάρι.
Στο 73΄ο Καραγιάννης από πλάγια θέση σούταρε συρτά στη κλειστή γωνία, η μπάλα βρήκε το σώμα του τερματοφύλακα που αιφνιδιάστηκε και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 0-2