Με «δράστη» τον Μαουρίσιο (δις), πέταξε ψηλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» (εικόνες – video)

Αποτελέσματα 9ης αγωνιστικής στη Super League
Βαθμολογία
Σκόρερς
Στην άδεια, λόγω τιμωρίας Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έκανε το “πέντε στα πέντε“, κόντρα στον ουραγό Αστέρα Τρίπολης, με δύο γκολ του Μαουρίσιο στο 34′ και στο 37′, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Με τα πρώτα τέρματα του Βραζιλιάνου ποδοσφαιριστή από τότε που υπέγραψε στον ΠΑΟΚ, στο πρώτο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» πήραν τους τρεις βαθμούς και μείωσαν στο -1 από τον πρωτοπόρο Ατρόμητο.
Το πρώτο γκολ ήρθε στο 34ο λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του Αστέρα απομάκρυνε τη μπάλα, η οποία έφθασε στον Βραζιλιάνο μέσο κι αυτός με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
Μετά από 2 λεπτά ο Μαουρίσιο ξαναχτύπησε πετυχαίνοντας έναθεαματικό γκολ. Μετά από εξαιρετική ανάπτυξη των γηπεδούχων η μπάλα έφτασε στον 29χρονο μέσο κι αυτός με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη (2-0).
Στην επανάληψη ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του και στο πρώτο 20λεπτο είχε ήδη 4 τελικές και μια πολύ καλή ευκαιρία. Στο 57′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριακόπουλου, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Ρέι να αιφνιδιάζεται και τον Μάτος στη συνέχεια να διώχνει πριν τους επιθετικούς του Αστέρα.
Ο ρυθός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια αφού ο Αστέρας ήταν αδύναμος να απειλήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ, ενώ οι «ασπρόμαυροι» δεν έδειχναν ιδιαίτερη διάθεση για να πετύχουν κιαι τρίτο τέρμα. Οι Αρκάδες είχαν την τελευταία τους ευκαιρία στο 87′ με τον Ρέι να απομακρύνει το σουτ του Καλτσά.
Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες κάρτες: Τσουκαλάς, Γιαννούλης
Οι ενδεκάδες:
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου):Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίτσιο, Ελ Καντουρί (80′ Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια (86′ Κάμπος), Πέλκας (76′ Μακ), Πρίγιοβιτς
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σ.Παντελίδης): Aθανασιάδης, Κότσιρας (73′ Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης,Ιγκλέσιας,Τσουκαλάς (52′ Καλτσάς), Ματιντά (55′ Κυριακόπουλος), Τόνσο, Μανιάς.
Στις αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής στη Super League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
. Αστέρας Τρίπολης 6
* Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.
Σκόρερς:
5 ΓΚΟΛ: Πρίγιοβιτς (ΠΑΟΚ)
4 ΓΚΟΛ: Φορτούνης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
3 ΓΚΟΛ: Χριστοδουλόπουλος (ΑΕΚ), Ανσαριφάρντ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Ντίας (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Κόντε (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)
2 ΓΚΟΛ: Αραούχο (ΑΕΚ), Ναζλίδης, Κριζμάν (ΑΕΛ), Αλμπάνης (ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ), Μανιάς (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Ντιγκινί, Ουάρντα, Ντάουντα, Μανούσος, Κιβρακίδης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Επστάιν, Νούνες (ΚΕΡΚΥΡΑ), Βασιλαντωνόπουλος (ΛΑΜΙΑ), Νιασέ, Μπραντάο, Γιακουμάκης (ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ), Μπρίτο (ΞΑΝΘΗ), Ένγκελς (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Βιγιαφάνιες, Μολίνς (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Ντουρμισάι, Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Λάμπρου, Μασούρας (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Πέλκας, Μαουρίσιο (ΠΑΟΚ), Χαλκιαδάκης (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)
1 ΓΚΟΛ: Αλμέιδα, Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Βράνιες (ΑΕΚ), Φατιόν, Περόνε (ΑΕΛ), Παπάζογλου, Ελμπάζ, Καστιγέχος (ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ), Μουνάφο, Μανιάς, Πασαλίδης, Καλτσάς, Μάσα (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Μάντσον (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Παμλίδης (Κέρκυρα), Μπλάζιτς, Ομολάντε, Βάντερσον, Πίτι (ΛΑΜΙΑ), Μητρόπουλος (ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ), Σιλά, Μεχία, Λισγάρας, Γέντρισεκ (ΞΑΝΘΗ), Τζούρτζεβιτς, Φιγκέιρας, Μάριν, Οφόε, Σισέ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Άλτμαν, Τσάβες, Χίλιεμαρκ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Χαντάκιας, Μοράρ, Λόπες, Μάζουρεκ, Κλέσιο, Λόπες (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ), Χατζισαφί, Γεσίλ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Λέοβατς, Μάτος, Μακ (ΠΑΟΚ), Ναδάλες, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Γιάκος (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ), Κοροβέσης, Μπούντνικ, Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ (ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ)
1 ΑΥΤΟΓΚΟΛ: Φιγκέιρας (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Χουλτ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), Μιχαήλ (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)