Κυριακή 28 Απριλίου 2019

Παλαίμαχοι ΑΡΗ Λουτρακίου -ΝΕΟΙ ΑΡΗ Λουτρακίου 6-3

Τιτανομαχία στο  tsarnarka stadiym του Λουτρακίου όπου έγινε το καθιερωμένο ματς των Παλαιμάχων του ΑΡΗ Λουτρακίου με την  εν ενεργεία ομάδα. Οι παλαίμαχοι αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και ότι  ο κ. Αλτσχαϊμερ δεν τους έχει επισκεφθεί ακόμα και δεν έχουν ξεχάσει την τέχνη του Ποδοσφαίρου.
Οι παλαίμαχοι αφού έχασαν πέντε κλασσικές ευκαιρίες να προηγθούν , είδαν τον νόμο του ποδοσφαίρου να επιβεβαιώνεται. . Στο 12΄ο Σπρίτος από καταφανέστατη κανονική θέση κάνει το 1-0 , γκολ το οποίο παρά τις ευρηματικές του προθέσεις και την εμφανή θέληση να υποστηρίξει τους παλαίμαχους,ο διαιτητής  αδυνατεί να το ακυρώσει.Και σαν να μην έφτανε αυτό  στο 18΄ο Σωτήρης Κόγιος έκανε το 2-0. Οι  Παλαίμαχοι έκαναν μίνι σύσκεψη και ορκίστηκαν να τα ανατρέψουν όλα . Πράγματι μέσα σε δύο λεπτά με την βοήθεια των διακοσίων περίπου φιλάθλων και λίγο του διαιτητή ισοφάρισαν μέσα σε δύο λεπτά.
Στο 27΄ο Παπαπέτρου με διαβολικό τρόπο κάνει το 2-1 και στην επόμενη φάση ο Δ. Τζούτζης , αν και είχε το μυαλό του στις δημοτικές εκλογές ως υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος  ισοφαρίζει σε 2-2.
Από κει  και πέρα όλα απλοποιούνται. Οι νέοι τα έχουν χαμένα μπροστά στην αντοχή , αλλά και το καταπληκτικό παιχνίδι των αντιπάλων τους. Αρκούνται πλέον στο να παρακολουθούν με τα μάτια τους Παλαίμαχους  και να μετρούν τα γκολ. Στα τελευταία μάλιστα λεπτά παρακαλούσαν τον αδέκαστο διαιτητή΄τη να σφυρίξει την λήξη του παιχνιδιού. Μάλιστα σκαρφίστηκαν ότι γίνονται επεισόδια και κατέφθασαν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις με επικεφαλής τον κορυφαίο ρέφερι Γιώργο Μιχαηλίδη , ο οποίος διαπίστωσε την ανωτερότητα των νικητών και την άψογη διαιτησία δίνοντας εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι, Στο 53΄ο Ππαπαπέτρου έκανε το 2-3. Ακολούθησε ο Νάσος Μποτσφάρης στο 60΄κάνοντας το2-4. Το 2-5 ‘εκανε ο Βόλτσης από κοντά και ο Σάλπι , Μάριος Παντελίδης στο 82΄
Στο 87΄’εγινε το 3-6 όταν ο Σπρίτος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα , αλλά προηγήθηκε μπλονζόν του Μποτσφάρη  εν είδη τερματοφύλακα και ο διαιτητής εκτιμώντας την προσπάθειά του έδωσε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Σπρίτος και διαμόρφωσε το τελικό 3-6
Στην συνέχεια οι Παλαίμαχοι έδωσαν την ευκαιρία στους νέους να απαλύνουν τον πόνο τους πηγαίνοντας σε πέναλτι όπου τους άφησαν να κερδίσουν

Διαιτητής Πέτρος Σαμάνδης που εκτελούσε και χρέη βοηθών διαιτητή κάτι παραπάνω από άριστος. Δέχτηκε τα συγχαρητήρια των φιλάθλων και των νικητών, ενώ οι ηττημένοι ήταν βυθισμένοι σε σκέψεις για να δικαιολογήσουν την συντριβή τους , ξέχασαν να τον συγχαρούν , αλλά το έκαναν αργότερα με e-mail