Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Υποκλίθηκε μπροστά στον Βασιλιά ΑΛΜΩΠΌ Η Βασίλισα του Βορρά

Σπουδαία  και δίκαιη νίκη πέτυχε ο Αλμωπός στην Αριδαία επί της βασίλισσας του βορρά Βέροια.

Ήταν σαφώς  καλύτερος , δημιούργησε ευκαιρίες  και πέτυχε δύο ωραία  γκολ Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν μέτριο ποιοτικά, με τους νικητές  να έχουν τον έλεγχο.

Στο β ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και είχαν μια καλή ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν χωρίς να κάνουν όμως κάποια  ουσιαστική ευκαιρία .

Φάσεις και γκολ:

Στο 6’ ωραίο γωνιακό σουτ του Πέλκα, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Βενετικίδης.

Στο 7’ κόρνερ του Μανωλάκη, ο Πέττας έπιασε την κεφαλιά-πάσα στον Τσιπούρα, που με κεφαλιά
έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 .

Στο 13’ ωραία ενέργεια του Έππα, αλλά το σούτ που επιχείρησε μπλόκαρε εύκολα ο Βενετικίδης.

Στο 45’ εκτέλεση φάουλ του Πέττα μόλις άουτ.

Στο 45’+4’ σέντρα του Ντουμάνη, ο Ιωάννου βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, αλλά η κεφαλιά του, κατέληξε άουτ.

Στο 86’ ο Έππας έδωσε έτοιμο γκολ στον Πατρινό, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση, καθως η μπάλα περασε ξυστά από το δοκάρι  της λαδειας εστίας. .

Στο 90’+3’ ο Ρίβας έφυγε στην αντεπίθεση  από το κέντρκαι με υποδειγματικό πλασέ έδωσε τέλος στο ματς, γράφοντας το 2-0 για τον Αλμωπό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Σιντόρης (Θεσπρωτίας), Πάτρας (Μακεδονίας), Μηνούδης (Πιερίας).

4ος Φουστάνας (Μακεδονίας).

Συνθέσεις:

Αλμωπός: (Γιώργος Τυριακίδης)

Ντόκιτς, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Παρασκευάς, Έππας, Τσιπούρας, (65’ Πατρινός), Πέττας, (89’ Παπαδόπουλος), Πέλκας, (81’ Ρίβας)

Βέροια: (Σπύρος Μπαξεβάνος)

Βενετικίδης, Ντουμάνης, Μπλέτσας, (46’ Μασούρας), Μπουκουβάλας, Μανωλιούδης, Μπελεβώνης, (63’ Μπαϊντού), Καψάλης, Μπουόλι, Γιουκούδης, Ιωάννου, (63’ Ελευθεριάδης), Κολλαράς.

Τα αποτελέσματα

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη 18 Απριλίου

ΠΑΟΚ Β’ – Διαγόρας Ρόδου 3-3 (1’ Δαρέλας, 27’ Παναγιώτου, 52’ Σπυράκος – 65’ Παραστατίδης, 74’ Μιχόπουλος, 83’ Λούκιτς)

Τετάρτη 19 Απριλίου

Νίκη Βόλου – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (71′ Μιράντα – 23′ αυτ. Κυριακίδης)

Θεσπρωτός – ΑΕΛ 0-2 (1′ Όγκμποε, 56′ Νικολιάς)

Αλμωπός Αριδαίας – Βέροια 2-0 (8′ Τσιπούρας, 93′ Ρίβας)

Ηρακλής – Μακεδονικός 0-0

Πανσερραϊκός – Παναθηναϊκός Β’ 2-0 (71′ Μπαΐροβιτς, 90′ Στίνα)

Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου 3-0 α. α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Ολυμπιακός Β’ – Αιγάλεω 2-1 (4’ Μπα, 88’ Βλαχομήτρος – 50’ Κωστανάσιος)

Παναχαϊκή – Ηλιούπολη 2-2 (24’ Μυτίδης, 75’ Μπουρλάκης – 29’ Βασιλείου, 89’ Φελίπε)

ΑΕΚ Β’ – Καλλιθέα 1-3 (70′ Ραντόνια – 17′, 33′ Λουκίνας, 90′ Καινούργιος)

Χανιά – Απόλλων Σμύρνης 2-0 (18′,54′ Μάναλης)

Επισκοπή – Καλαμάτα 1-2 (70′ Αμπαφού – 39′ Αρναρέλλης, 90′ Πασάς)

Κηφισιά – Προοδευτική 1-1 (20′ Κουϊρουκίδης – 21′ Τσακίρης)

Ηρόδοτος – ΠΑΟ Ρουφ 0-3 α. α.

Ρεπό: Ο.Φ. Ιεράπετρας