Σάββατο 20 Μαΐου 2023

Κεραυνός Αγγελοχωρίου Θεσσαλονίκης ΑΡΗΣ Νησίου 3-2

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΗΣ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ

Ο Κεραυνός Αγγελοχωρίου (Θύελλα Σαρακηνών στα χαρτιά ) είναι η  κυπελλούχος της ΕΠΣ Πέλλας για την περίοδο 2022-23. επικράτησε με σκορ 3-2 του Άρη Νησίου στο Δημοτικό Στάδιο Αριδαίας, παρουσία 700 περίπου θεατών.

Ο νικητές ήταν σαφώς καλύτεροι από το Νησί που έπαιξε φιλότιμα και καθαρά . Αν και προηγήθηκε στο σκορ  στο πρώτο ημίχρονο, οι νικητες
ανέβασαν στροφές και έχασαν καλές ευκαιρίες.

Οστόσω το ημίχρονο τελείωσε 1-0 Στο β΄μέρος ανέτρεψαν το σκορ σε δύο λεπτά . Πέτυχαν και τρίτο γκολ λίγο αργότερα για να γίνει το τελικό 3-2 στις  καθυστερήσεις

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Άρη Νησίου μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους, παίρνοντας το προβάδισμα, με τους παίκτες της Θύελλας να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργούν σωρεία ευκαιριών, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς ήταν και πάλι καταιγιστικοί και γύρισαν το παιχνίδι με τρία απανωτά τέρματα, είχαν τον έλεγχο, ωστόσο οι κίτρινοι λίγο πριν το τέλος μείωσαν το σκορ κι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση χωρίς όμως να αλλάξει κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Φάσεις και γκόλ:

5΄ωραία επίθεση  του Δούμου κόπηκε την τελευταια στιγμή από τον Ιωσηφίδη.
14’ δυνατό σουτ του Φροσύνη από πλάγια θέση μόλις άουτ.
17’ δυνατό σουτ του Γεωργίου απέκρουσε  προσωρινά ο Σοιλεμέζογλου και ο Ουζούνης με κοντινό σουτ έγραψε το 1-0 .
21’ φάουλ του Μετάι κεφαλιά του Νικολαίδη μπλόκαρε  σταθερά ο Βαλαβάνης.
26’ επέλαση του Φροσύνη το σουτ που έκανε  πέρασε άουτ.
30’ κοντινό πλασέ του Μετάι απέκρουσε ο Βαλαβάνης σωτήρια.
32’ Μετάι ωραία ενέργεια και σουτ μπλόκαρε ο Βαλαβάνης.
44’ δυνατό σουτ του Γεωργίου από πλάγια  άουτ.
45’ δυνατό σουτ του Μουράτι έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Δούμος.
45’+1’ σέντρα του Φροσύνη ο Νικολίτσας Γ. έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, άουτ.
47’ σέντρα του Φράγκου κεφαλιά ο Μετάι ψηλά άουτ.
48’ σέντρα του Φροσύνη κεφαλιά ο Μετάι  άουτ.
51’ ωραία ενέργεια από τον Θεοδωρίδη αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια πέρασε άουτ.
57’ ο Νικολαίδης με σουτ από πλαγια εγραψε το 1-1 .
58’ τρομερό σουτ του Θεοδωρίδη  και...1-2 .
63’ κοντινό πλασέ του Μετάι μπλόκαρε ο Βαλαβάνης.
66’ τεχνικό γωνιακό σουτ του Φροσύνη και 1-3
72’ Φροσύνης τετ α τετ το πλασέ του έφυγε άουτ.
83’ σουτ του Φροσύνη απέκρουσε ο Βαλαβάνης.
90’+3’ σουτ του Δούμο και 2-3