Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

ΦΟ Αριδαίας - ΑΣ Πανεδεσσαϊκός 65-61

O ΦΟΑ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στην Α' ΕΚΑΣΚΕΜ αφού επικράτησε του Πανεδεσσαϊκού με 65-61 μπροστά σε αρκετό κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αφού σε κανένα σημείο δεν κατάφερε καμία από τις δύο ομάδες να ξεφύγει στο σκορ.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν οι δυνατές άμυνες που σαν αποτέλεσμα είχε το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 25-26 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο όμως άλλαξε κάτι με το παιχνίδι να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα με το ΦΟΑ να είναι πιο ψύχραιμος και να φτάνει δίκαια στη νίκη.
Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπεγλόπουλος, Μακρόπουλος και Χαραλαμπίδης ενώ για τους ηττημένους πολύ καλοί ήταν οι Αρβανιτάκης και Χατζηχαρίσης.
Την επόμενη αγωνιστική ο ΦΟΑ αγωνίζεται στο Κιλκίς με τον Αετό ενώ ο Πανεδεσσαϊκός θα υποδεχτεί την Κρύα Βρύση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A(19-16), B(25-26), Γ(41-40), Δ(65-61)

ΦΟΑ (Λούσης): Tαρασίδης, Μίσκος, Τοπαλίδης 4, Μπεγλόπουλος 18(1), Παπαβραάμ, Αβραμίδης 3(1), Χαραλαμπίδης 12, Μακρόπουλος 19(1), Υφαντίδης 9.

Πανεδεσσαϊκός (Χασάπης): Tράπκος, Κληντσάρης, Χατζηχαρίσης 15(2), Θεοδώρου 7, Δημητρόπουλος 12(1), Σταμπουλής, Χρήστου, Τσάμης 7, Ουγγρίνης 2, Αρβανιτάκης 13(1), Μυλωνάς, Δαφνής 5(1).