Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Η τελευταία αγωνιστική λύνει τους γρίφους στην Α1

Η ώρα της αλήθειας φτάνει την Κυριακή  στην Α1 κατηγορία,για τις ομάδας που μάχονται για την παραμονή. Η κατάσταση στην κορυφή έχει ξεκαθαρίσει. , εκτός πολύ μεγάλου απροόπτου .

ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ : 6 αγωνιστικές
* Όμιλος 4 ομάδων με διεξαγωγή αγώνων μεταξύ όλων των ομάδων εντός και εκτός έδρας.
* Με την λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος συντάσσεται ειδικός βαθμολογικός πίνακας ως εξής :

Ομάδα που κατέλαβε την 1η θέση :           5 βαθμοί
    Ομάδα που κατέλαβε την 2η θέση  :          2 βαθμοί
    Ομάδα που κατέλαβε την 3η θέση  :          1 βαθμό
    Ομάδα που κατέλαβε την 4η θέση  :          0 βαθμοί

Οι διαγωνιζόμενες ομάδες αγωνίζονται σε εντός και εκτός έδρας αναμετρήσεις οι οποίες ορίζονται μετά από κλήρωση.

Υποβιβασμός

Η Δόξα Μανδάλου  θέλει  νίκη για να παραμείνει απ ευθείας ( διαφορά 8 βαθμών με τον 13ο της βαθμολογίας που δεν ξέρουμε ποιος θα είναι.
Οι δύο τελευταίοι πέφτουν απ ευθείας . Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις  11-12 δίνουν μπαράζ μεταξύ τους

Ν. Πέλλα –Όρμα

B. Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις δύο (2) τελευταίες θέσεις, δηλαδή τη 14η & 15η  θα υποβιβαστούν απευθείας στην Α’ κατηγορία για την περίοδο 2014 – 2015.
Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις από την 10η μέχρι και τη 13η, στην κανονική περίοδο, συμμετέχουν στη διαδικασία υποβιβασμού (play - out) στην Α’ Ερασ. κατηγορία της επόμενης περιόδου 2014 - 2015 με τον παρακάτω τρόπο:
    Οι ομάδες που θα καταβάλουν την 10η και τη 11η θέση, θα αγωνιστούν στην έδρα τους, σε απλό αγώνα, αντίστοιχα, με τις ομάδες που κατέλαβαν τη 13η και τη 12η θέση και θα προκύψουν τα ζεύγη 10 – 13 και 11 – 12. Εφόσον η βαθμολογική διαφορά μεταξύ των ομάδων 10 – 13 και 11 - 12 είναι μεγαλύτερη ή ίση των 8 βαθμών δεν διεξάγονται αγώνες  play - out .

Οι ηττημένες  ομάδες των παραπάνω ζευγών (παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας) υποβιβάζονται στην Α’ Ερασ. κατηγορία για την περίοδο 2014 – 2015.
    Οι δύο (2) νικήτριες ομάδες, της παραπάνω διαδικασίας των play - outς, παραμένουν στην Α1 Ερασ. Κατηγορία και συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της επόμενης αγωνιστικής περιόδου 2014 - 2015.

Έτσι, στην Α’ Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2014 – 2015 θα υποβιβαστούν συνολικά τέσσερις (4) ομάδες (δύο  (2) απευθείας και δύο (2) με την παραπάνω διαδικασία).

Με βάση τα παραπάνω, η Α1 Κατηγορία για την περίοδο 2014 – 2015 θα απαρτίζεται από 14 (δεκατέσσερις) ομάδες (10 που θα παραμείνουν στην Α1 από το Πρωτάθλημα της περιόδου 2013 – 2014 και 4 που θα ανέλθουν από την Α’ Κατηγορία την αντίστοιχη περίοδο).
Εάν η πρωταθλήτρια ομάδα της Α1 δεν ανέλθει στη Γ’ Εθνική μετά τους αγώνες μπαράζ που θα διοργανώσει η ΕΠΟ, τότε οι ομάδες της Α1 για την αγωνιστική περίοδο 2014 – 2015 θα είναι 15 .