Τετάρτη 29 Οκτωβρίου 2014

ΓΑΣ Έδεσσας – Α.Σ. Κολινδρός 73 – 65

Τρίτωσε το καλό για την ομάδα του ΓΑΣ Έδεσσας, καθώς νίκησε την ομάδα του Κολινδρού με σκορ 73 – 65.
Με αυτή την νίκη ο ΓΑΣ έφτασε τις τρείς, συγκατοικώντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με τον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών. Η ομάδα της πόλης μας παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο με πολλές απουσίες, γεγονός που δυσκόλεψε ιδιαίτερα την προσπάθεια της να φτάσει στην νίκη. Για επαγγελματικούς λογούς έλλειπαν οι Γάτσος, Τότλης, Αντωνιάδης καθώς και οι τραυματίες Λούσης και Μακρίδης. Επίσης με πυρετό αγωνίστηκε ο Δοδόπουλος υπερβάλλοντας εαυτόν. Ο κόουτς Σταυρόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με βασική πεντάδα τους: Υφαντίδη, Τσακώντση, Σταμπουλή, Μακρίδη Τηλέμαχο και Δοδόπουλο.
Ο ΓΑΣ με τους Υφαντίδη, Σταμπουλή και Δοδόπουλο να σκοράρουν, μπόρεσε να πάρει μια διαφορά 5-6 πόντων την οποία κατάφερνε να συντηρεί. Η αμυντική εικόνα της ομάδας δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα οι νεαροί παίκτες του Κολινδρού να βρίσκουν διαδρόμους και να καταφέρνουν να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Μάλιστα με την λήξη του δεκαλέπτου κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 23-24.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα, καταφέρνοντας να περιορίσει τις διεισδύσεις των παικτών του Κολινδρού. Στη επίθεση ο Σταμπουλής οργάνωνε αλλά και εκτελούσε, έχοντας συμπαραστάτη τον Υφαντίδη. Το ημίχρονο βρήκε τον ΓΑΣ Έδεσσας να έχει προβάδισμα επτά πόντων (44-37).
Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κούρασης. Ο κόουτς Σταυρόπουλος με συνεχείς αλλαγές προσπαθούσε να διατηρήσει την ομάδα του ΓΑΣ «φρέσκια», με αποτέλεσμα η ομάδα να συντηρείται, αλλά να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Παρόλα αυτά ο ΓΑΣ κατάφερνε να διατηρεί ένα προβάδισμα από 5 έως 8 πόντων.
Καθώς πλησίαζε η λήξη του 3ου δεκαλέπτου και η ομάδα άρχισε να εμφανίζει πολύ έντονα σημάδια κούρασης, ο Υφαντίδης «αποφάσισε» να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Με ένα απίστευτό επιθετικό σερί 16 σχεδόν συνεχόμενων πόντων, (μεσολάβησε μια ελεύθερη βολή του Δοδόπουλου), κατάφερε να «πάρει από το χέρι» την ομάδα του ΓΑΣ και να την οδηγήσει με ασφάλεια στην νίκη. Με τρία τρίποντα δύο δίποντα και τρείς ελεύθερες βολές ανέβασε το δείκτη του σκορ για τον ΓΑΣ από τους 52 στους 69 πόντους, υπογράφοντας την νίκη του ΓΑΣ Έδεσσας που τον διατηρεί πρώτο στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Από την ομάδα της πόλης μας όλοι ήταν διακριθέντες καθώς τα έδωσαν όλα για την νίκη, παρά τις πολλές απουσίες. Κορυφαίος όλων ο Υφαντίδης που με την εμφάνιση του παρέδωσε μαθήματα ποιοτικού μπάσκετ.
Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα της πόλης μας να παίρνει την τρίτη νίκη της με σκορ 73- 65.
Δεκάλεπτα: 23-24, 44-37 (ημιχ.), 60-53, 73-65 (τελικό).
ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος Γιώργος): Μποζίνης, Σταυρόπουλος Παντελής, Υφαντίδης 33 (3) Τσακώντσης 7(1), Σταμπουλής 15 (1), Αργυρός 3, Μακρίδης Τ. 2 , Μπίκου, Αδάμ, Δοδόπουλος 13