Δευτέρα 11 Μαΐου 2015

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 1 - Φ.Ο. ΑΡΙΔΑΙΑΣ 57-44 (ΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ Γ' ΟΜΙΛΟΣ)

Με νικητή τον Πανεδεσσαϊκό έληξε το γειτονικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Φ.Ο. Αριδαίας, που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου στο Δ.ΑΚ. Έδεσσας.
Μετά το κακό πρώτο επτάλεπτο που βρήκε πίσω τους πράσινους στο σκορ με 02-08, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ανεβάζοντας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 26-17. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι μικροί(προμίνι) του Πανεδεσσαϊκού με καλό παιχνίδι αποστάσεων συνέχισαν να φτάνουν εύκολα στο καλάθι ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά προηγούμενοι με 42-27 στη λήξη του.  Με επιθετικό σερί στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου η διαφορά άγγιξε τους είκοσι πόντους για τους γηπεδούχους, με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν στα τελευταία λεπτά το σύνολο των παικτών που είχαν στη διάθεση τους.
Ενθουσίασαν οι αθλητές των δύο ομάδων με την αγωνιστικότητα τους κατά τη διάρκεια του αγώνα δημιουργώντας φαντεζί προσπάθειες και στα δύο καλάθια.
Εντυπωσιακή η παρουσία των γονιών των παικτών των δύο ομάδων στην κερκίδα, αποδεικνύοντας άλλη μια φορά ότι αδικείται το άθλημα με τα «βάρβαρα» πρωινά ωράρια που ορίζονται κατά κόρον από την ΕΚΑΣΚΕΜ.
Δεκάλεπτα: 1ο(10-11), 2ο(16-06)26-17 ημίχρονο, 3ο(16-10)42-27, 4ο(15-17)57-44 τελικό.
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 1(Αναστασιάδης): Κληντσάρης, Καραϊσαρίδης 2, Κοβάτσης 5(1), Σταυρακίδης 2, Γιαννούλτσης 12, Γιάτσος 14, Γκελάτζε, Άικος, Γκουγκούδης 9(1), Καζίας 6, Μίσιος 5(1), Στογιάννης 2, Γρουίτσης.
Φ.Ο. ΑΡΙΔΑΙΑΣ(Βάτσης): Αμπάρης, Βασίλογλου 6, Τσούλος, Ζέρζης 7(1), Κιλικίδης 3, Τόπκας, Υποδηματόπουλος Γ. 6, Υποδηματόπουλος Ι., Παναγιωτίδης 9, Ζέρζης 13, Βάτσης.