Κυριακή 16 Αυγούστου 2015

Αναγέννηση Γιανιτσών –Αμπελιές 3-1

Το πρώτο φιλικό ενόψει έδωσαν το απόγευμα της Παρασκευή στο Δημοτικό Στάδιο Γιαννιτσών η Αναγέννηση, που υποβιβάστηκε από την Γ΄Εθνική  με τον Άρη Αμπελειών,που ανέβηκε φέτος για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α1

Οι  προπονητές ,Τάσος Μπάρμπας και Γιάννης Γυριχίδης είχαν την ευκαιρία να κάνουν δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα, μετά τις συνεχόμενες προπονήσεις. Στο πρώτο ημίχρονο η Αναγέννηση πίεζε με τον Άρη Αμπελειών να έχει πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και να κάνει πολλά λάθη στον χώρο της άμυνας και του κέντρου, που είχαν ως αποτέλεσμα τις πολλές φάσεις των γηπεδούχων.
Το ημίχρονο έληξε 2-1 με τον Μπάρμπα να ανοίγει το σκορ στο 17΄ με κοντινό πλασέ, έπειτα από γέμισμα στην πλάτη της άμυνας και αδράνεια των φιλοξενούμενων.
Στο 36΄ ο Κάρτζιος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Για τις Αμπελειές μείωσε στο42΄ο Τσαρτσαράκης.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε . Οι δύο ομάδες έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίεςμε τους Ραμπούση και Μπάρμπα .
Το  τελικό 3-1  έκανε ο Γιάννης Σαββουλίδης στο 83΄ με εκτέλεση φάουλ.