Κυριακή 12 Μαΐου 2019

ΦΟ Αριδαίας, 78-61 τους Αετούς Βέροιας

Μία ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα του ΦΟΑ, για πρώτη φορά ύστερα από 22 χρόνια, ο οποίος  επικράτησε το Σάββατο  στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος των Αετών Βέροιας με 78-61 και έκανε το 1-0 στη σειρά, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο που έχει εντός έδρας όλη τη χρονιά.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή της αναμέτρησης δυνατό με τον ΦΟΑ  να δείχνει από τα πρώτα λεπτά ότι είναι το φαβορί της αναμέτρησης, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ με σωστές επιλογές στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-14 για τους γηπεδούχους, ενώ το ημίχρονο με 41-30.

Με τη φόρα του πρώτου ημιχρόνου συνέχισαν και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι με τη διαφορά να φτάνει και να ξεπερνάει τους 20 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (62-41). Τυπική διαδικασία ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 78-61 και τους παίκτες του ΦΟΑ να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο τους το 1-0 στη σειρά.

Το  Σάββατο (18/5) είναι ο δεύτερος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες στη Βέροια, με την ομάδα του ΦΟΑ να θέλει τη νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής, σε διαφορετική περίπτωση θα γίνει και τρίτο παιχνίδι και πάλι στην Αριδαία.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-30, 62-41, 78-61
Διαιτητές: Ντόγκας - Μητώνας

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Νταούτι, Βασίλογλου 2, Πέτκος 3(1), Τοπαλίδης 9(1), Υποδηματόπουλος, Μπεγλόπουλος 2, Παπαβραάμ 2, Αβραμίδης, Κληντσάρης 4, Μακρόπουλος 30(5), Στρέπκος 9, Ζέρζης 17.

ΚΣ ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 6, Χρήστου 5(1), Κασάπης 3(1), Παπαδόπουλος Δ. 8(2), Γκεκόπουλος 9, Πάππου, Χρυσάφης 3, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι. 2, Χατζηχαρίσης 7, Ιατρού 1, Ιωσηφίδης 17(1).