Τετάρτη 31 Αυγούστου 2022

1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Ολοκληρώθηκε η 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με 20 ομάδες να έχουν ήδη κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ ο Άρης Βούλας πήρε την πρόκριση άνευ αγώνα και οι αναμετρήσεις του Ερμή Ζωνιανών με την Ηλιούπολη και του Αετού Λουτρών με τον Αλμυρό Γαζίου, αναβλήθηκαν.

βύρωνας: Ιστορική νίκη-πρόκριση στο κύπελλο Ελλάδας! 2-0 τον ΑΣ Γιαννιτσά

Η ομάδα της Καβάλας ήταν ανώτερη στο αγώνα του 1ου γύρου και προκρίθηκε δίκαια στην επόμενη φάση – Παντελίδης και Σιδηρόπουλος τα γκολ στον τέλος των δύο ημιχρόνων

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα επίσημα παιχνίδια της χρονιάς ο Βύρωνας! Ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Καβάλας επικράτησε το απόγευμα της Τετάρτης 31/8 στο Βερούλειο στάδιο του ΑΣ Γιαννιτσά με 2-0 και προκρίθηκε στην 2η φάση του κυπέλλου Ελλάδος!

Η ομάδα της Καβάλας ήταν ανώτερη από τους φιλοξενούμενους και πήρε δίκαιο το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε μεν λίγες ευκαιρίες αλλά μπόρεσε στο τέλος και των δύο ημιχρόνων να σημειώσει από ένα τέρμα και να πάρει αυτό που θέλει. Απ’ την άλλη πλευρά τα Γιαννιτσά περιορίστηκαν σε καθαρά παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να προστατεύσουν την άμυνα τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης δεν απείλησαν ούτε μια φορά την εστία του Αθανασίου!

AΤα γκολ που έδωσαν τη νίκη στον Βύρωνα σημείωσαν ο Παντελίδης με πλασέ στο 43ο λεπτό και ο Σιδηρόπουλος (με τον ίδιο τρόπο) στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

«Μεγάλη ιστορική νίκη πρόκριση για την ομάδας μας που απέκλεισε τον ΑΣ Γιαννιτσά για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας 2022/2023. Συγχαρητήρια σε παίκτες και προπονητικό team για το νικηφόρο ξεκίνημα της χρονιάς και ευελπιστούμε μόνο νίκες», αναφέρει η ανακοίνωση της διοίκησης του συλλόγου στη σελίδα στο fb!

Ο Βύρωνας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Αθανασίου, Μαυρογιάννη, Καρίπογλου, Π. Δερμιτζάκη, Ναουμίδη, Τουμανίδη, Γκατζολάρι, Χατζόπουλο, Παντελίδη, Α. Δερμιτζάκη και Λουκοβίτη.

Προγραμματισμένο με για την Πέμπτη 1/9, είναι το παιχνίδι του Παλληξουριακού με τον ΠΑΟ Βάρδας.