Πέμπτη 1 Μαρτίου 2012

Αλμωπός-Αξός 3-1

Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες και το δυνατό αέρα, που δυσκόλευε τις κινήσεις των παικτών στο γήπεδο, η ομάδα του Αλμωπού κατάφερε να παίξει οργανωμένα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για γκολ και πήρε τη νίκη με 3-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αλμωπό να επιβάλει το ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά και να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά χωρίς να είναι αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια, αφού ο δυνατός αέρας χαλούσε τα σχέδια των παικτών του. Ό,τι δεν κατάφερε όμως με τις οργανωμένες επιθέσεις ήρθε από μια στημένη φάση, μετά από ένα καλοχτυπημένο κόρνερ του Κανωτίδη, ο Σαμαράς βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στη μικρή περιοχή που με κεφαλιά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 στο 28ο λεπτό. Απο κει και πέρα οι παίκτες του Αλμωπού κατέβασαν ταχύτητα και ενώ όλα έδειχναν πως το 1-0 θα είναι και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, ο Ν. Παπαδόπουλος είχε άλλη άποψη και στο 44ο λεπτό με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της Αλμωπίας, έπειτα από ωραία προσπάθεια στη γραμμή του άουτ και πάσα του Τσιμτσιρίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νίκης Αξού μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και οι προσπάθειες των παικτών της να μειώσουν το σκορ καρποφόρησαν στο 56ο λεπτό, όταν η μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ πήρε μια περίεργη τροχιά, πέρασε από τον Χρήστου και από κοντά έγινε το 2-1. Η αντίδραση του Αλμωπού ήταν άμεση και με κατά μέτωπο επίθεση στον άξονα και πλασέ του Ε. Θωμά στο 64' έκανε το 3-1, διώχνοντας τις όποιες ανησυχίες είχε δημιουργήσει η μείωση του σκορ.