Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2012

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 46-60

Δεν τα κατάφερε στον 1ο αγώνα της η ομάδα της Έδεσσας απέναντι στον πιο έτοιμο και ισχυρό Ζαφειράκη Νάουσας.
Οι παίκτες του Γιώργου Χασάπη μετά τα πρώτα λεπτά έχασαν την επαφή με το σκορ, καθώς δεν είχαν λύση στις οργανωμένες επιθέσεις των φιλοξενουμένων που στηρίζονταν στα σίγουρα χέρια των Τσακίρη και Ιωσηφίδη, ενώ απαντούσαν με βεβιασμένες επιθέσεις που δεν κατέληγαν στο καλάθι. Ο προπονητής των γηπεδούχων ανέβασε την πίεση στην άμυνα των παικτών του με αποτέλεσμα η νικήτρια ομάδα να υποπέσει σε πολλά λάθη τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν  οι παίκτες του Πανεδεσσαϊκού έχοντας μεγάλη αστοχία από τη γραμμή των τριών πόντων, παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν τη διαφορά μέχρι και τους οκτώ(8) πόντους. Η εμπειρία όμως των παικτών της Νάουσας ήταν καταλυτική στο τέλος του αγώνα και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ελπίζουν σε κάτι παραπάνω. Στα θετικά της ομάδας του Πανεδεσσαϊκού το πολύ τρέξιμο σε όλες τις γραμμές του γηπέδου και το πάθος στο παιχνίδι, ενώ στα αρνητικά η μεγάλη αστοχία από μέση και μακρινή απόσταση, τομέα στον οποίο στηρίζει πολύ το επιθετικό της παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 1ο (06-10), 2ο(09-18)15-28 ημίχρ.,3ο(10-17)25-45, 4ο(21-15)46-60 τελικό.

Πανεδεσσαϊκός(Χασάπης):Τακατζόγλου 7, Τριανταφύλλου 1, Πέτκος, Θεοδώρου 2, Δημητρόπουλος 12, Σταμπουλής , Πέπας, Τσάμης 6, Γκουτζίδης 12, Αρβανιτάκης 6, Σιβένας, Τυρπάνης.