Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Aετός Κιλκίς - ΦΟ Αριδαίας 66-77

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ πέτυχε χθες ο ΦΟΑ για τη 2η αγωνιστική, επικρατώντας στο Κιλκίς του τοπικού Αετού με 66-77.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες με το ΦΟΑ να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα και να χτίζει μια διαφορά 10 πόντων, την οποία όμως σε κάποια μέτρια δίλεπτα την έχανε. Παρ'όλα αυτά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-21 για την ομάδα της Αριδαίας.
Η συνέχεια του αγώνα ήταν η ίδια με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κυρίως με τον Σιδηρόπουλο, παρά το στενό μαρκάρισμα των παικτών του ΦΟΑ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-39 για την ομάδα του ΦΟΑ.
Στην επανάληψη το ντέρμπι συνεχίστηκε όμως ο ΦΟΑ ευτύχισε να έχει σε μεγάλη μέρα από τα 6,75 τους Αβραμίδη και Παπαβραάμ δίνοντας πολύτιμες ανάσες στην ομάδα τους όταν ο Αετός πλησίαζε στο σκορ. Έτσι στα τελευταία λεπτά ο ΦΟΑ έχοντας περισσότερες δυνάμεις διατήρησε το προβάδισμα του και επικράτησε με τελικό σκορ 66-77.
Και σε αυτό το παιχνίδι ο ΦΟΑ αγωνίστηκε με απουσίες αφού λόγω τραυματισμών δεν ήταν στην αποστολή οι Χαραλαμπίδης και Τζάτσης, ενώ για προσωπικούς λόγους εκτός αποστολής ήταν οι Σαμαρτζίδης και Γκαλίτσος.
Με λαθάκια, τα οποία ωστόσο δεν επηρέασαν, η διαιτησία των Λαδά και Σαλαπάνη.

Την επόμενη αγωνιστική (25/10) ο ΦΟΑ υποδέχεται στην Αριδαία τον Βατανιακό, ενώ ο Αετός Κιλκίς αγωνίζεται στην έδρα της Αλεξάνδρειας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 1o(15-21), 2o(32-39), 3o(54-59), 4o(66-77)

AETOΣ ΚΙΛΚΙΣ (Κούτρας): Τσάτσης 10, Βασιλειάδης 4(1), Σαλονικίδης, Μπουντακίδης, Ανανιάδης 1, Αραβίδης, Μανουσαρίδης 18(2), Καμψιάδης, Μαργαριτίδης, Σιδηρόπουλος 27(4), Τρυπίλας 2, Τσομεζίδης 4.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Κανονίδης Γ., Αβραμίδης 15(5), Ταρασίδης 3(1), Τοπαλίδης 11, Κανονίδης Ι., Μπεγλόπουλος 12, Παπαβραάμ 20(4), Αθανασιάδης 11, Μαυρίδης, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηιωαννίδης, Αμπάρης 5.