Γράφει ο
Νίκος Μπουρλάκης

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι ο νέος Βασιλιάς στο NBA και οι Μπακς είναι πρωταθλητές μετά από 50 χρόνια αφού νίκησαν 105-98 τους Σανς κι έκαναν το 4-2

Ο Αντετοκούνμπο με μια ονειρεμένη εμφάνιση (50π), ίσως την καλύτερη της καριέρας του, έστειλε το Μιλγουόκι στον έβδομο ουρανό. Και ο ίδιος μετά τους δύο συνεχόμενους τίτλους MVP σεζόν, είναι πλέον και πρωταθλητής αλλά και MVP τελικών.

Ο Γιάννης ήθελε το πρωταθλημα σαν… τρελός και το έδειξε στον πλέον καθοριστικό αγώνα: Με 50 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 τάπες αλλά και 17/19 βολές έστειλε το μήνυμα ότι είναι αποφασισμένος να «κυριεύσει» το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη.

Οι Μπακς είχαν πολύ καλό ξεκίνημα. Βασιζόμενοι στην πολύ καλή τους άμυνα, ξέφυγαν πρώτα με 15-7 και με 29-16 στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου.

Στο διάστημα αυτό ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ οι Μπακς πήραν σημαντική βοήθεια από τον Μπόμπι Πόρτις (2/3 τρίποντα).

Τα 7/24 σουτ των Σανς (1/5 ο Μπούκερ και 1/6 ο Έιτον) ταυτόχρονα με τη διαφορά στα ριμπάουντ (22-8 για τους Μπακς) ήταν σημαντικά στοιχεία του αγώνα.

Οι Σανς αντέδρασαν πρώτα με σερί 10-0 (μείωσαν σε 29-26) και μετά με επιμέρους σκορ 19-4 όταν και ισοφάρισαν σε 35-33 με 4’51’’ για το τέλος του ημιχρόνου. Και με τον Κρις Μίντλετον να φτάνει τα 3 φάουλ.

Το καμπανάκι άρχισε να χτυπάει για τους Μπακς όταν το επιμέρους σκορ έφτασε στο 23-5 (σκορ 39-34 για τους Σανς). Στο ημίχρονο, το Φίνιξ ήταν μπροστά με 47-42 καθώς ο Κρις Πολ είχε πάρει μπρος για τα καλά (13π). Ο Γιάννης είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ αλλά τα 1/11 σουτ του Χόλιντεϊ και τα 3/17 τρίποντα πλήγωναν τους Μπακς.

Με 7’26’’ για το τέλος της 3ης περιόδου, οι Μπακς πέρασαν πάλι μπροστά (58-55) με τον Γιάννη να κυριαρχεί (29 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και να έχει τους μισούς πόντους της ομάδας του!

Οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά (77-71) αλλά η 3η περίοδος έκλεισε στο 77-77. Ο Γιάννης είχε ήδη 37 πόντους αλλά και τους 20 από τους 35 πόντους των Μπακς στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Με 7’37’’ για το τέλος, ο Γιάννης είχε ήδη 43 πόντους και οι Μπακς ήταν μπροστά με 90-84 ενώ 3’27’’ πριν το τέλος αγκάλιασαν το τρόπαιο (98-90).

Οι Σανς αντέδρασαν και μείωσαν σε 100-96 με 1’14’’ για το τέλος του αγώνα. Το μεγάλο σουτ του Μίντλετον (στα 57’’) μετά από ασίστ του Γιάννη έδωσε αέρα στους Μπακς. Το 13ο ριμπάουντ του Γιάννη μετά το άστοχο σουτ του Μπούκερ, έκανε… μεθυσμένη πολιτεία το Μιλγουόκι. Ο Γιάννης και οι Μπακς ήταν πρωταθλητές!!!

Τα δωδεκάλεπτα: 29-16, 42-47, 77-77, 105-98

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Τάκερ, Αντετοκούνμπο 50, Λόπεζ 10, Μίντλετον 17, Χόλιντεϊ 12, Πόρτις 16, Κόνατον, Τιγκ

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Μπρίτζες 7, Κράουντερ 15, Έιτον 12, Μπούκερ 19, Πολ 26, Καμίνσκι 6, Τζόνσον 3, Πέιν 10, Κρεγκ

Πηγή: sportime.gr