Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2022

Super League 2: Πρώτος βαθμός για την Καβάλα, νίκες για ΑΕΛ και Καλαμάτα

Η Καβάλα του ολοκαίνουργιου ρόστερ πήρε τον πρώτο της βαθμό στη Super League 2, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με τον Απόλλωνα Λάρισας στην έδρα της. Με επιτυχίες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους ΑΕΛ και Καλαμάτα.

Το μεγαλύτερο μέρος της 13ης αγωνιστικής της Super League 2 και πλην των αναμετρήσεων του Ολυμπιακού Β' και της ΑΕΚ Β', διεξήχθησαν άλλες πέντε αναμετρήσεις. Υπενθυμίζεται ότι επτά αναμετρήσεις αναβλήθηκαν λόγω κορονοϊού και ένα παιχνίδι λόγω καιρικών συνθηκών, καθώς η Ζάκυνθος δεν μπόρεσε να ταξιδέψει για να αναμετρηθεί με τον Αστέρα Βλαχιώτη

Για τον πρώτο όμιλο, η ΑΕΛ πέρασε από την έδρα του Αλμωπού Αριδαίας, καθώς επικράτησε με 1-0 χάρη στην κεφαλιά του Ηλιάδη στο 27ο λεπτό. Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη, η Καβάλα πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με τον Απόλλωνα Λάρισας. Οι αργοναύτες έπαιξαν για πρώτη φορά με τους νέους παίκτες και ξεκινούν έτσι την αντεπίθεσή τους στο νέο πρωτάθλημα.

Στον δεύτερο όμιλο διεξήχθησαν περισσότερες αναμετρήσεις. Η Καλαμάτα καθάρισε τον Ηρόδοτο από το πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ για τους Μεσσήνιους πέτυχαν οι Τάτος και Λουκίνας στο πρώτο μέρος, στο 21' και το 39' αντίστοιχα. Για τους Κρητικούς, ο Κατίδης είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι του Ταΐρη στο 34ο λεπτό, ενώ ο Τάτος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 57'.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας πήρε το ντέρμπι με τον Εργοτέλη και πήρε ανάσα από τη ζώνη του υποβιβασμού. Για την ομάδα της Ιεράπετρας άνοιξε το σκορ ο Αντερέγκεν στο 2ο λεπτό, ισοφάρισε για τον Εργοτέλη ο Κωστανάσιος στο 6', ωστόσο η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ στο 36ο λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα ολοκλήρωσε ο Αντερέγκεν στο 63ο λεπτό.

Στη Ρόδο διεξήχθη μια αναμέτρηση ανάμεσα στον Διαγόρα και τα Χανιά, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2 και να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα παίκτες. Ο Μάριος Ζούνης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 24ο λεπτό, με τους Κρητικούς να απαντούν με τον Χαΐροβιτς στο 38ο λεπτό. Η ομάδα του Μπαστιάνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 65' έκανε το 2-1 και απάντησε με νέο πέναλτι ο Βασιλόγιαννης στο 86ο λεπτό.