Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

Μακεδονικός ΄Ιδας –Μέγας Αλέξανδρος ΄Ορμας 2-1

Σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις και ένταση ο Μακεδονικός επικράτησε επί του Μ.Αλέξανδρου Όρμας με σκόρ 2-1.
Ο αγώνας άρχισε με τους καλύτερους οιονούς για την ομάδα της Ίδας αφού ευτύχισε να προηγηθεί στο 15' λεπτό με σκόρερ τον Βασίλη Γάτσο ύστερα από φανταστική ομάδικη προσπάθεια.Η ομάδα της Όρμας δεν μπόρεσε να αντιδράσει αν και ο Μακεδονικός έμεινε με δέκα παίχτες στο 31' λεπτό ύστερα από δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βασίλη Νιβουρλή για επικίνδυνο τάκλιν.Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Όρμα να είναι πιο δραστήρια χωρίς όμως να κάνει σπουδαία φάση για να ισοφαρίσει. Ο Μακεδονικός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με άπιαστο σουτ του Χρήστου Μποζίνη αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα τις Όρμας . Η Όρμα κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 92' λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.Το παιχνίδι έληξε με πολύ ένταση καθώς ο Κ.Σιδηρόπουλος έκρινε στο 94' και 96' λεπτό να αποβάλει για διαμαρτυρία Μπίτσα  της Όρμας και για καθυστέρηση το Βασίλη Γάτσο από τον Μακεδονικό με αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα στην κερκίδα.Ο Μακεδονικός με την μεγάλη νίκη του έμεινε μόνος δεύτερος στην βαθμολογία με 38 βαθμούς αφήνοντας την Ξιφιανή στην τρίτη θέση και τις υπόλοιπες ομάδες σε απόσταση 10 βαθμών.