Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Αλμωπός - Απόλλων Πόντου 0-0

Ισόπαλη  τελείωσε η αναμέτρηση στην Αριδαία, όπου Αλμωπός και Απόλλων Πόντου έφεραν  0-0, παρουσία 600 φιλάθλων

Το τελικό σκορ μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο. Ο Αλμωπός πίεσε στο τέλος , αλλά τελείως ανορθόδοξα και αναποτελεσματικά

.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο και δεν υπήρχαν  φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε . Μόνο στο  τελευταίο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν έντονα για το γκολ της νίκης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αν και με ένα παίκτη λιγώτερο από το 72’ λόγω αποβολής του Αμαραντίδη άντεξαν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Φάσεις:

Στο 19’ σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων το σουτ του Πατρινού κόντραρε στους αμυντικούς.

Στο 37’ σουτ του Πέλκα η μπάλα λίγο άουτ.

Στο 51’ ο Παπαδόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Πίτκα αλλά ο πτερματοφύλακας  των φιλοξενουμένων απέκρουσε.

Στο 58’ εκτέλεση φάουλ του Μανωλάκη μπλόκαρε ο Πίτκας.

Στο 87’ σέντρα του Παρασκευά ο Ταχματζίδης βρέθηκε σε καλή θέση αλ, η κεφαλιά του όμως  κατέληξε στην αγκαλιά του Πίτκα.

Στο 90’+3’ σύγχυση στην άμυνα του Απόλλωνα ο Πέττας από ευνοϊκή θέση σούταρε άουτ.

Στο τέλος της αναμέτρησης υπήρξε ένταση μεταξύ παικτών και των πάγκων των δύο ομάδων που γρήγορα εκτονώθηκε. Πρωταίτιος των επεισοδίων ο προπονητής του Απόλλωνα ο οποίος ήταν προκλητικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα  εξ αιτίας της ανοχής του διαιτητή.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Μπεκιάρης (Καρδίτσας), Τζιουβάρας (Κοζάνης), Βασιλόπουλος (Έβρου).