Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2011

Μέγας Αλέξανδρος Πέλλας - Εδεσσαϊκός (0-1)1-2.

Ήττα για την Πέλλα από τον Εδεσσαϊκό, που δεν ήταν καλύτερος με 1-2.
   Το ξεκίνημα βρήκε τις δύο ομάδες να αγωνίζονται επιφυλακτικά και αναγνωριστικά, με τους φιλοξενούμενους να πατούν πιο σίγουρα στο γήπεδο και σε μια ξαφνική αντεπίθεση περίπου στο ημίωρο, κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν με 0-1. Μετά την ψυχρολουσία, ο Μ.Α. ανέβασε την απόδοσή του πίεσε αλλά με ανόρθοξο τρόπο και κυρίως με στημένα. Κατάφερε και απείλησε με ισοφάριση λίγο αργότερα σε καλό φάουλ του Λαγογένη και εξαιρετική απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενουμέννων, ενώ και στην επαναφορά ο Ηλιάδης δεν κατάφερε να την σπρώξει από κοντά στη ανυπεράσπιστη εστία   Στο δεύτερο η Πέλλα  ξεκίνησε πιο δυνατά και πίεσε αρκετά τον αντίπαλο, κλείνοντας τον για αρκετή ώρα στα καρέ του. Ήρθε όμως στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όμως μια «κρύα» φάση από εκτέλεση φάουλ από πλάγια για τους φιλοξενούμενους και κακή εκτίμηση της αμυντικής γραμμής για να δώσει την ευκαιρία στον Εδεσσαϊκό να πετύχει και δεύτερο τέρμα . Οι γηπεδούχοι πίεσαν  για να ξαναμπούν  στο παιχνίδι, αλλά οι επεμβάσεις και πάλι του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων σε συνάρτηση με τις καθυστερήσεις που προσπαθούσαν να επιτύχουν οι παίκτες του Εδεσσαϊκού, φαίνονταν ανυπέρβλητο εμπόδιο. Παρα ταύτα, η Πέλλα  αφού έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μυλωνόπουλο, ύστερα από εξιαρετική ενέργεια και πάσα του Ηλιάδη από αριστερά. Μέχρι το τέλος έγινε μεγαλη προσπάθεια για την ισοφάριση, αλλά οι παίκτες τους Εδεσσαϊκού με καλή αμυντική τακτική, πάγωναν τον ρυθμό. Μία αποβολή για κάθε ομάδα σε ένα πολύ σκληρό φάουλ των φιλοξενουμένων πάνω στον Γάκη και έντονη διαμαρτυρία του Τουλγαρίδη . Μια καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους κι ενώ όλος η Μ.Α. είχε περάσει στην επίθεση ζητώντας την ισοφάριση, κατέληξε αρκετά άουτ με άστοχο σουτ, από θέση πλάγια αριστερά και μέσα στην περιοχή . Χρειάστηκε στα τελευταία λεπτά, μία ακόμη εξαιρετική απόκρουση του Πασχαλίδη σε κεφαλιά του Ηλιάδη, ώστε το σκορ να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα 1-2.
Η σύνθεση: Καρακούτσης, Μπουράκης, Κορώνας(Ηλιγάκης), Γκαντσίδης, Κούσας, Μπρατσούδης(Καλοϊδης), Τανταλίδης, Λαγογένης(Μυλωνόπουλος), Γάκης, Ηλιάδης.