Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Καλύβια - Αλμωπός 1-1

Δεν έπιασε την αναμενόμενη απόδοση  ο Αλμωπός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τα Καλύβια και έτσι το τελικό 1-1 θεωρείται δίκαιο αποτέλεσμα.
 Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες και οι φάσεις για γκολ ήταν ελάχιστες μπροστά στις δύο εστίες. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αλμωπό να πιέζει περισσότερο με το πέρασμα του χρόνου. Αυτή η πίεση καρποφόρησε στο 75ο όταν ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή το 0-1. Η χαρά όμως για τους παίκτες του Αλμωπού δεν κράτησε για πολύ, αφού μόλις πέντε λεπτά αργότερα, στο 80ο λεπτό έπειτα από ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ για τα Καλύβια στο χώρο του κέντρου, η μπάλα πέρασε απ' όλη την άμυνα του Αλμωπού και κατέληξε στον Κυριακίδη, ο οποίος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο 84' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιάννης Κανωτίδης και έτσι έγινε πιο δύσκολη η προσπάθεια των παικτών του Αλμωπού για να φθάσουν στη νίκη. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Το φίλμ του αγώνα:

4' σέντρα σουτ του Δεμίρη από πλάγια, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει λίγο άουτ.

15' αντεπίθεση για τα Καλύβια, με τον Χρήστου να διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια το πλασέ στο τετ α τετ.

30' εκτέλεση φάουλ του Μπογδάνη σημαδεύοντας το γάμα της εστίας, αλλά ο τερματοφύλακας των Καλυβίων πετάχτηκε και έδιωξε.

48' ξαφνικό σουτ από μακριά του Μπουρνάζη για τα Καλύβια, ανάγκασε τον Χρήστου να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

74' ο Κανωτίδης βρήκε τον Ελευθεριάδη σε εξαιρετική θέση για γκολ μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν χλιαρό με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας των Καλυβίων.

75' ΓΚΟΛ 0-1 για τον Αλμωπό με σουτ του Νίκου Παπαδόπουλου μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

77' ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι έπειτα από ρίψη κροτίδας στον βοηθό διαιτητή Δημόπουλο.

80 Γκολ 1-1 για τα Καλύβια με κοντινό πλασέ του Κυριακίδη, έπειτα από ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ στο χώρο του κέντρου και αφού η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα του Αλμωπού.

84' αποβολή του Κανωτίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής: Δεμερτζής, Βοηθοί: Δημόπουλος, Μιχάλογλου.

ΑΛΜΩΠΟΣ (Σαμαράς) : Χρήστου, Μπογδάνης, Μανίσης, Δεμίρης, Πανταζής (69' Ελευθεριάδης), Μιχαηλίδης (76' Καλογιάννης), Παπαδόπουλος Ν., Κανωτίδης, Τσιμτσιρίδης (69' Παπαδόπουλος Ι.), Τσόλκας, Τσαουσίδης.