ΜΠΑΣΚΕΤ Νίκες του ΦΟ Αριδαίας

ΑΕΚ ΚΑΡΙΩΤΙΣΣΑΣ- Φ.Ο.ΑΡΡΙΔΑΙΑΣ
41  -    57
ΑΝΔΡΩΝ
Με μια άνετη εκτός έδρας νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ανδρική ομάδα του ΦΟΑ, στα πλαίσια της 3η αγωνιστική του Β΄ γύρου του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΚΕΜ και συνεχίζει να προηγείται στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Συγκεκριμένα το Σάββατο  21-1-12 στο κλειστό των Γαλατάδων κέρδισε την ΑΕΚ Καριώτισσας με σκορ 57-41. Η ομάδα της Αριδαίας ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται στο δεκάλεπτο με 21-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Αριδαίας χαλάρωσε, κυρίως στην άμυνα και έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους με συνεχόμενα τρίποντα να μειώσουν το σκορ και να λήξει το ημίχρονο 28-34. Στο Β΄ ημίχρονο οι παίκτες του ΦΟΑ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα για να φθάσουμε  το τελικό 41-57.
Δεκάλεπτα: 7-21, 21-13(ημίχρονο 28-34), 4-9, 9-14.
Σύνθεση(Βάτσης): Αβραμίδης 3(1), Μίσκος 3, Χαραλαμπίδης 7(1), Μπεγλόπουλος 6(2), Παπαβραάμ, Βάσιος 8, Πίπας 11(1), Υφαντίδης 19(3).

Για την επόμενη αγ/κή η ομάδα του ΦΟΑ υποδέχεται τον Ζαφειράκη Νάουσας.

31 – 75
Ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ έκανε η ομάδα του Φιλαθλητικού Ομίλου Αριδαίας,, κερδίζοντας εκτός έδρας με 75-31 την ομάδα του Αρχέλαου Κατερίνης.
Τα κορίτσια του Σιάγα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και το τελικό 75-31 αποτυπώνει την δυναμικότητα των δύο ομάδων.
Δεκάλεπτα: 9-14, 4-28(ημίχρονο 13-42), 5-21, 13 -12.
Σύνθεση(Σιάγας): Κωνσταντινίδου 2, Κερμιζίδου 8, Τσεντεμίδου 8,Ελευθεριάδου 3 , Σαρρή 11, Πουσίνη 7, Πρόϊκου  16(2) , Παπαγεωργίου 20.
Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του ΦΟΑ έχει ρεπώ καθώς η ομάδα της Έδεσσας αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.