Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΙΔΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ 1-0

Σπουδαία και δίκαιη νίκη για τον Μακεδονικό ΄Ιδας που ήταν καλύτερος από το Ριζάρι που βρέθηκε σε κακή μέρα . Το παιχνίδι ήταν μέτριο με λίγες φάσεις
Στο αγωνιστικό μέρος, οι δυο ομάδες δεν προσέφεραν το αναμενόμενο θέαμα, παίζοντας με μακρινές μπαλιές, μη μπορώντας να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις για γκολ. Οι ομάδες πήγαν
στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Στην επανάληψη ο Ορφέας πίεσε για το γκολ, χωρίς όμως να μπορεί να αναπτυχθεί σωστά. Η μία και μοναδική αξιόλογη φάση για το Ριζάρι  ήρθε στο 70ο περίπου λεπτό, όταν ο Τσεγάνης βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, πλάσαρε πολύ ωραία, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Τέλος το αποτέλεσμα κρίθηκε στο 82ο περίπου λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν και έπειτα από σέντρα, σε συνδυασμό με τραγικό λάθος της αντίπαλης  άμυνας  ο Δημητρίου  ‘εκανε το 1-0.

Άριστη η σημερινή διαιτησία του Καραμπατάκη και των βοηθών του κ. Σίπκα Σ. & κ. Αποστολούδα.

Η σύνθεση του Ορφέα:
Ακριτίδης, Συμεού, Παπουλίδης, Ουζούνης, Βόλτσης (Καραμαλάκης 46΄), Χόντζιας, Μπράσα, Σωκρατίδης, Βλαδίκας (Τούσιας 65΄), Παπαχρήστου, Τσεγάνης (Ιωσηφίδης 80΄).

Από το 85ο λεπτό ο Ορφέας αγωνίστηκε με 10 παίκτες εξαιτίας τραυματισμού του Τούσια.