Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΠΛΑΤΑΝΟΥ-ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ 1-5.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο πρωτοπόρος ΑΣ Πρόμαχοι πέρασε και το εμπόδιο της Δόξας Μεγαπλατάνου κερδίζοντας με σκορ 1-5.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του αδικοχαμένου Άγγελου, γιου του Ιάκωβου Παπαδόπουλου, γνωστού ποδοσφαιρικού παράγοντα, ο οποίος έχει δουλέψει σκληρά για το ποδόσφαιρο του νομού.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και από τις δυο ομάδες  με κύριο χαρακτηριστικό τα πολλά λάθη και από τις δυο πλευρές.
Κυριότερες φάσεις  στο 3’ για την Δόξα όταν σουτ ψηλοκρεμαστό του Κουκλίδη  απέκρουσε ο Νάνος.
Στο 13’ ο Προίκος για τους Προμάχους αποτυγχάνει να σκοράρει σε σουτ εξ επαφής.
Ο  Τσέπκος για τη Δόξα στο 23’ σουτάρει ελάχιστα άουτ.
Στο 33’ και στο 41’ ο Χρυσός χάνει σπουδαίες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους.
Το ημίχρονο τελείωσε με την χαμένη ευκαιρία του Κουκλίδη στο 42’ , το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Νάνος.
Στην επανάληψη ο προπονητής των Προμάχων Κανιέμπα, έριξε στον αγώνα τον ηγέτη της ομάδας Αμπάρη, τον οποίο κρατούσε στον πάγκο και η όψη του αγώνα άλλαξε άρδην.
Έτσι στο 50’ μετά από σέντρα του προαναφερόμενου, ο  Χρυσός γράφει το 0-1 με καρφωτή κεφαλιά.
Ο Άτζος διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 61’ ύστερα από διαδοχικά σουτ.
Στο 66’ η επιθετική τριπλέτα των Προμάχων Νάνος-Χρυσός-Αμπάρης κάνει έναν εκπληκτικό συνδυασμό και ο Αμπάρης  γράφει το 0-3 με τεχνικό πλασέ.
Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει , και στο 68’ ο Παπανικολάου χάνει μοναδική ευκαιρία να μειώσει, αλλά το σουτ που επιχειρεί από την περιοχή, καταλήγει λίγο άουτ.
Στο 72’ η πίεση των γηπεδούχων καρποφορεί και ο Τσέπκος γράφει το 1-3 με δυνατό ευθύβολο σουτ.
Ο Νάνος στο 74’ επιχειρεί σουτ φάουλ έξω από την περιοχή , αλλά η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σεφερίδη καταλήγοντας άουτ.
Τρία λεπτά αργότερα, στο 77’ ο Νάνος δεν αστοχεί, και με ένα κλέψιμο της μπάλας σημειώνει το 1-4.
Το παιχνίδι τελείωσε με ένα γκολ του Σέλκου για τους Προμάχους, όταν έκλεψε τη μπάλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με ωραία κεφαλιά σημείωσε το τελικό 1-5 στο 88’.
Από την Δόξα διακρίθηκαν οι Κουκλίδης, Τσέπκος και  Παπανικολάου, ενώ από τους Προμάχους οι Αμπάρης, Χρυσός, Σαμσούρης, Καραμήτσος και Άτζος.
Η διαιτησία του κυρίου Κεσίσογλου (Βλαδίκας –Στόιτσης) ήταν άριστη.