Σάββατο 16 Μαρτίου 2013

Πανηγυρική επάνοδος του Ολυμπιακού Γαλατάδων στην Α1 κατηγορία

Πανηγυρικά επανήλθε στην α1 κατηγορία ο Ολυμπιακός Γαλατάδων . Την τέταρτη θέση καταλαμβάνει τελικά το Παλαίφυτο , που ισοβάθμισε με τα Εσώβαλτα , ακόμα και να νικήσουν αύριο τα Εσώβαλτα ,αφού  στα μεταξύ τους παιχνίδια , νίκησε εκτός 3-2 και εντός έφερε ισοπαλία 0-0. Τα Εσώβαλτα πλήρωσαν τους δύο βαθμούς που τους αφαιρέθηκαν επειδή δεν συμμετείχαν στο κύπελο . ΄Ετσι τώρα στα μπαράζ ανόδου παίζουν : Εθνικός Γιαννιτσών –Παλαίφυτο

Αποχώρησε από το πρωτάθλημα

Η πρωταθλήτρια ομάδα κάθε ομίλου ανέρχεται (απευθείας) στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2013 - 2014.
Εάν η δευτεραθλήτρια ομάδα για την περίοδο 2012 – 2013 έχει βαθμολογική διαφορά από την τριταθλήτρια  μεγαλύτερη ή ίση των 5 βαθμών  δεν διεξάγονται αγώνες play-offs και ανέρχεται στην Α1 κατηγορία για την περίοδο 2013 - 2014.

Β.        Οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις από τη 2η μέχρι και την 5η, σε κάθε όμιλο, στην κανονική περίοδο, συμμετέχουν στη διαδικασία προβιβασμού (play - offs) στην ανώτερη κατηγορία με την εξής σειρά αγώνων:

Α΄  ΦΑΣΗ PLAY-OFFS

Οι ομάδες που κατέλαβαν την 2η και την 3η θέση στον όμιλό τους, θα αγωνιστούν στην έδρα τους, σε απλό αγώνα, αντίστοιχα, με τις ομάδες που κατέλαβαν την 5η και την 4η θέση στον ίδιο όμιλο και έτσι θα προκύψουν σε κάθε όμιλο τα ζεύγη 2 - 5 και 3 - 4.
    Οι νικήτριες ομάδες των παραπάνω ζευγών (παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας) θα προκριθούν στην επόμενη φάση των play - offs.

Β΄  ΦΑΣΗ PLAY-OFFS

Οι νικήτριες ομάδες, της προηγούμενης (α’)  φάσης των play-offs, που ανήκουν στον ίδιο όμιλο, θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε απλό αγώνα. Έτσι, θα προκύψουν δύο (2) ζεύγη των (2 - 5) - (3 - 4).
Γηπεδούχες ομάδες, σε κάθε ζεύγος, θα είναι αυτές που κατέλαβαν την υψηλότερη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.
Οι νικήτριες ομάδες των παραπάνω ζευγών του κάθε ομίλου (παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας)  ανέρχονται στην Α1 κατηγορία για την περίοδο 2013 - 2014.

Έτσι, ανέρχονται συνολικά τέσσερις (4) ομάδες (δύο (2) πρωταθλήτριες των ομίλων και δύο (2) ομάδες με τη διαδικασία των play-offs) στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2013-2014.