Πέμπτη 17 Μαΐου 2018

Σε φιλικό αγώνα η Ξάνθη νίκησε τον Εδεσσαϊκό 4-1.

Ο Εδεσσαϊκός παρουσιάστηκε ανταγωνίσιμος ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου είχε κατά διαστήματα και την κατοχή της μπάλας.

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πετύχει 3   γκολ   σε ένα  από το 11ο ως το 25ο λεπτό Γέντρισεκ (11′) – Ντουρίτσκοβιτς (12′) – Καμαρά (24′ πέναλτι). Από εκεί και πέρα οι Πράσινοι ανέβασαν απόδοση δημιούργησαν ευκαιρίες και μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρακουτη σε ανατροπή που κέρδισε ο ίδιος στο 60ο λεπτό.Το 4-1 έγινε στο 81ο λεπτό με τον Κίκε μετά από διαδοχικές κόντρες.
Ο τεχνικός των Πρασίνων Ηλίας Σαπανης ξεκίνησε τον αγώνα με τους:
Βολτση,Ουζουνη,Κιορτση,Χαραβητιδη,Μωυσιδη,Παπαγεωργίου,Τσουμαγκα,Ταουσιανη,Καράμπελα,Ντογο και Καρακουτη.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Παπουρτζης,Μαυροπουλος,Τζατζανας,Αβραμίδης,Πουπης,Σφετκος,Σισκος και Μεταξάς
Αμέσως μετά τον αγώνα η ΠΑΕ Ξάνθη φιλοξένησε την ομάδα του Εδεσσαϊκού στο chalet όπου οι ποδοσφαιριστές και τεχνική ηγεσία δειπνησαν όλοι μαζί.