Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018

Το Πάλεψε ο FC Γιαννιτσά 2-3 έχασε από τα Τρίκαλα στο κύπελλο

Παλικαρίσια καλή εμφάνιση για τον νεοσύστατο FC Γιαννιτσά , που κοίταξε στα μάτια την ομάδα των Τρικάλων και πάλεψε για την πρόκριση μέχρι το τέλος . Σε ένα ματς που παρότι  έχασε τελικά με 2-3 και αποκλειστικέ από την συνέχεια του θεσμού του κυπέλλου Ελλάδος, κέρδισε το χειροκρότημα.

Η ομάδα των Γιαννιτσών στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή και προσπάθησε να φτάσει πρώτη στο γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ευτύχισαν σε μια αντεπίθεση με τον κορυφαίο παίκτη τους τον Ράντι να βγουν μπροστά και με κοντινό πλασέ του Συμελίδη να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους σε αντίθεση με την ροη του αγώνα.
Σε 2 λεπτά δέχτηκε άλλα 2 γκολ η ομάδα των Γιαννιτσών που παρά το 0-3  το πάλεψε το ματς μειώνοντας σε 2-3 κερδίζοντας το χειροκρότημα των 700 φιλάθλων της και τα εύσημα του σέρβου τεχνικού των Τρικάλων για την προσπάθεια τους.

Φάσεις και γκολ:
Στο 16’ πρώτη καλή στιγμή για τα Γιαννιτσά με τον Καραγιάννη που βρέθηκε μόνος  μέσα στην περιοχή όμως με προβολή ο Συριόπουλος έσωσε την ομάδα του από τα χειρότερα.
34’ δυνατό σουτ του Ζαρογιάννη άουτ.
Στο 39’ ο Ράντι μόνος αποκρούει ο Κυρου σωτήρια.
Στο 1’ των καθυστερήσεων ο Συμελίδης με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Ράντι κάνει το 0-1.
Στο 49’ συρτό σουτ του Παντελίδη απέκρουσε ο Ταιρης.
Στο 54’ άστοχη έξοδο από Κυρου ο Ραντι θα κερδίσει θα δώσει στον  Τσιμικάς σε κενό τέρμα θα κάνει το 0-2.
Στο 56’ πέναλτι εις βάρος των Γιαννιτσών σε χέρι του Καραγιάννη, στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα ο διαιτητής το  καταλόγισε  και το εκτέλεσε ο αρχηγός  Γκόλιας και έγινε το 0-3 παίρνοντας διαστάσεις θριάμβου το σκορ για την ομάδα τους.
Στο 62’ ο Παντελίδης μετά από πάσα τρύπα Καραγιάννη μείωσε σε 1-3.
Στο 65’ ο Συμελίδης σουτερα ο Κυρου απέκρουσε.
Στο 72’ οι Καραγιάννης μεσα στην περιοχη σουτάρει άουτ.
Στο 75’ σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής ο Καραγιάννης μόνος απέναντι από τον Ταιρη σούταρε απελπιστικά άουτ.
Στο 90 σουτ Σταματακου μετά από ατομική ενέργεια η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Στο  90’+ Πέναλτι κέρδισε ο Χουσεηνογλου σε ανατροπή το εκτέλεσε ο Ζαρογιάννης  και 2-3.
Με λάθη η διαιτησία του Πολυχρόνη Πιερίας που όλα τα σπόρια τα έδωσε στην ομάδα των φιλοξενουμένων. Στο ίδιο μήκος κυματος και οι βοηθοί

ΑΣ Γιαννιτσά (Τομπάζης) Κυρου, Μπαμπαλής, Παπασυμεων, Ιορδανιδης Ν, Ρεις, Πέλκας 60’ Κοβάτσης, Ζαρογιάννης, Καραγιάννης 80’ Μουρικης, Κοτσαρίδης, Ζουρκος, Πανελίδης 67´ Χουσεηνογλου
ΑΟ Τρικαλα: Ταιρης, Γκουγκουδης, Γκόλιας, Συριοπουλος, Τριανταφυλάκος, Γιουκαρης 70’Γκατσολάρι, Μακριδης 65’Ρουνει, Συμελίδης 80’Σταματάκος, Τσιμικας, Ραντι.