Παρασκευή 2 Αυγούστου 2024

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 - Κολύμβηση: Ασημένιος ο Απόστολος Χρήστου στα 200μ ύπτιο

Πήρε εκδίκηση για την 4η θέση που κατέκτησε στον τελικό των 100μ ύπτιο.

Ο Απόστολος Χρήστου αγωνίστηκε επάξια τους αντιπάλους του και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Με χρόνο 1.54.82 και ενώ ηγείτο στην κούρσα και μέχρι τα 150μ. ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το όνειρό του πραγματικότητα και κατέκτησε το δεύτερο μετάλιο για την Ελλάδα σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας σε κολύμβηση στην ιστορία της.

Στον τελικό μαζί του αγωνίστηκαν ο Αμερικανός Κίτον Τζόουνς (1:56.39), ο Γάλλος Μεουέν Τομάκ (1:56.43) και ο Ισπανός Ούγκο Γκονζάλεθ (1:56.52).

Εκτός τελικού έμεινε ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, που ήταν «χρυσός» στο Ρίο και ασημένιος στο Τόκιο, ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν, που ήταν νικητής στα 100μ. ύπτιοαλλά και ο Γάλλος Γιοάν Εντόι-Μπρουάρ, πρωταθλητής Ευρώπης το 2022.

Οι πρώτες δηλώσεις μετά το ασημένιο μετάλλιο

«Δεν έχω πάρει χαμπάρι τι έχει γίνει δεν το ‘χω συνειδητοποιήσει. Σε 3 μέρες από την κόλαση πήγα στον παράδεισο» είπε ο Απόστολος Χρήστου αναφερόμενος στην 4η θέση που κατέκτησε στα 100μ ύπτιο.

«Ήξερα ότι έχω δυνατότητες για το μετάλλιο, μπήκα δυνατά, εκβίασα την κούρσα. Στο τέλος έχασα δυνάμεις αλλά τα ‘παιξα όλα για όλα τα έδωσα όλα και ανταμείφθηκα. Δεν μπορώ να το πιστέψω πάντα στο μυαλό είχα τα 100 μέτρα και η δουλειά που έκαναν κάλυπτε εν μέρει τα 200μ. Πλέον το 200μ είναι το αγαπημένο μου» δήλωσε ο Ολυμπιονίκης πλέον, Απόστολος Χρήστου.