Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2011

Αλμωπός - Όλυμπος Αψάλου 4-0

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα ο Αλμωπός ξεπέρασε το εμπόδιο της Αψάλου, νικώντας την με 4-0 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Α1
. Το σκορ άνοιξε σχετικά νωρίς, μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Τσαουσίδης έγινε αποδέκτης της κάθετης πάσας του Κανωτίδη που τον έβγαλε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Αψάλου και με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0. Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κύλισε χωρίς κάτι αξιόλογο για την ομάδα του Αλμωπού, με την Άψαλο να ισορροπεί το παιχνίδι, να αμύνεται σωστά και παίζοντας με αντεπιθέσεις προσπάθησε να φανεί απειλητική για την εστία του Χρήστου. Από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όμως οι παίκτες του Βασίλη Σαμαρά έδειξαν τη διάθεση να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη για τον Αλμωπό. Έτσι, στο 52ο λεπτό ο Γιάννης Κανωτίδης έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Τσαουσίδη, ο οποίος με άπιαστο σουτ πάνω στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κ. Καραϊσαρίδη και έγραψε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 55ο λεπτό ο Μπογδάνης με μια υπέροχη μακρινή πάσα στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Μιχαηλίδη, ο οποίος από πλάγια θέση κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα της Αψάλου για να κάνει το 3-0 και ουσιαστικά να τελειώσει το παιχνίδι. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μιχαηλίδης με κοντινό πλασέ στο 87', στην επαναφορά μετά από απόκρουση του νεοεισελθόντα τερματοφύλακα της Αψάλου Τσαβδαρίδη, σε σουτ του Τσαουσίδη.